Przyczyny rozładowania się akumulatora
Akumulator samochodowy jest tym elementem pojazdu, który pozwala go uruchomić i daje energię, aby wszystkie inne podzespoły mogły prawidłowo funkcjonować. Może zdarzyć się tak, że akumulator samochodowy rozładuje się do tego stopnia, że nie będzie można będzie uruchomić silnika. Warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny rozładowania akumulatora, a także, dlaczego tak szybko traci swoją energię. Ważnym elementem jest również alternator, którego niewłaściwa obsługa i problemy z nim związane mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia baterii.
Diagnoza akumulatora
Jeżeli pojawiają się problemy związane z akumulatorem samochodowym, na przykład bardzo szybko się rozładowuje i nigdy nie można mieć pewności czy rano pojazd odpali, warto postarać się go zdiagnozować. Prostym i najczęściej wybieranym sposobem jest naładowanie akumulatora do pełna, odłączenie kabli i pozostawienie go w takim stanie na cały kolejny dzień. W przypadku kiedy akumulator sam się rozładuje po takim dniu, jasne może być jego usterka.
W dzisiejszych czasach, kiedy główną rolę odgrywają samochody m.in. z systemem start-stop, posiadają one bardzo skomplikowaną instalację elektryczną. Jej centralnym miejscem jest akumulator, jednak z racji złożoności całej instalacji nie powinieneś ani diagnozować akumulatora samodzielnie, ani tym bardziej go demontować, gdyż może to mieć negatywne i nieodwracalne skutki. W takim przypadku najlepiej poszukać fachowej pomocy u sprawdzonego mechanika samochodowego.
Niefabryczne urządzenia
W przypadku niesprawnego szybko rozładowującego się akumulatora samochodowego pierwszym podejmowanym krokiem jest zakup nowego egzemplarza. Jednak nie tak szybko. Zdarza się, że przyczyna problemów wcale nie leży w samym akumulatorze a w instalacji elektrycznej lub innych dodatkowych urządzeniach niefabrycznych. Posiadanie podpiętych w samochodzie niefabrycznych odbiorników prądu, takich jak: radio, wzmacniacz, autoalarm, może kosztować sporo energii akumulatora. Często pobierają one prąd na postoju, przez co główny bohater traci swoją energię i nie jest w stanie zasilić pojazdu. Niefabryczne urządzenia mogą zostać w niewłaściwy sposób zamontowane lub po prostu być słabej jakości, przez co będą pobierać dużo prądu.
Problemy z alternatorem
Szukając źródła problemów z rozładowywaniem się akumulatora samochodowego warto zwrócić uwagę na alternator. Szczególnie jeśli dochodzi do sytuacji, w których do rozładowania dochodzi zimą na krótkich dystansach, a także kiedy używanych jest wiele odbiorników prądu. Uwagę powinna przykuć czerwona kontrolka ze znaczkiem akumulatora, jej ciągłe świecenie oznacza ciągłe niedoładowanie baterii. W takim przypadku warto lepiej przyjrzeć się alternatorowi. Może on w niewłaściwy i niewystarczający sposób zapewniać przepływ prądu do ładowania akumulatora. Mając takie podejrzenia warto udać się do warsztatu, aby je potwierdzić i dokonać naprawy szwankującego elementu.
Zabrudzenia akumulatora
Rozładowany akumulator często po prostu „gubi” energię. Jak do tego dochodzi? Jeżeli sama bateria jest brudna i wilgotna, rozładowuje się ona poprzez prądy pełzające. Natomiast brudne i zaśniedziałe połączenia, kabel masowy silnika oraz przewód prowadzący od baterii do masy auta, może powodować, że akumulator ”zgubi” swoją energię po drodze, przesyłając ją zanieczyszczonymi i uszkodzonymi połączeniami.
W przypadku kiedy akumulator się rozładowuje i pojawiają się trudności przy uruchamianiu silnika, zwolnione obroty silnika czy kłopoty z rozruchem warto zorientować się, gdzie kupić nową wysokiej jakości baterię. Akumulatory w Zielonej Górze https://autoczesci-lipiec.pl/oferta/sklep-motoryzacyjny-zielona-gora/akumulatory oferuje nasz sklep motoryzacyjny Auto Części Lipiec. Staramy się, aby posiadać różnorodny asortyment, a także produkty w atrakcyjnych cenach. Nasi fachowcy doradzą w wyborze odpowiedniego akumulatora w Zielonej Górze.