Przydomowa oczyszczalnia ścieków – EKOPOL Łęczyca

Opublikowano:
Autor:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – EKOPOL Łęczyca - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle W zdecydowanej większości gospodarstwach domowych, których z różnych względów nie można podłączyć do kanalizacji, dotychczas stosowano szamba. Okazuje się jednak, że wydatek związany z inwestycją obejmującą ich budowę jest niewiele mniejszy niż zakup oczyszczalni biologicznej, natomiast koszty eksploatacji szamba są zdecydowanie większe. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na montaż ekologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto w nią inwestować?

Zdecydowanie tak! Przydomowa oczyszczalnia ścieków stawia co prawda większe wymagania wobec warunków panujących na działce i zajmuje więcej miejsca niż szambo, ma jednak wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim jest praktycznie bezobsługowa, a koszty jej eksploatacji są niewielkie. Osadnik wymaga opróżnienia raz na rok lub nawet kilka lat, w zależności od jego wielkości i liczby użytkowników, podczas kiedy szambo należy opróżniać co miesiąc. Ponadto, oczyszczanie ścieków zachodzi w środowisku zamkniętym, bez kontaktu z wodą gruntową. Dzięki temu zanieczyszczenia zostają oddzielone od ścieków, a czysta woda wraca do gruntu. Jest to bardzo ważne z uwagi na coraz częściej spotykany deficyt wody na polskich działkach. Okazuje się, że dzięki przydomowej oczyszczalni ścieków można odprowadzić do gleby nawet 70% klarownych, ekologicznych ścieków. Za ich oczyszczenie odpowiadają mikroorganizmy, które umożliwiają uzyskanie wody drugiej klasy czystości.

Ile miejsca potrzeba na oczyszczalnię?

Wielkość powierzchni, jaką należy przeznaczyć pod oczyszczalnię oraz rodzaj wykopu i przygotowanie terenu zależą od rodzaju oczyszczalni. Najwięcej miejsca należy przeznaczyć pod oczyszczalnię drenażową, a najmniej – osadem czynnym i złożem biologicznym. Przykładowo, dla 4-osobowej rodziny powierzchnie te wynoszą około:

  • 8-10 m2 pod oczyszczalnię z osadem czynnym i złożem biologicznym;

  • 15-20 m2 pod oczyszczalnię z filtrem piaskowo-żwirowym;

  • co najmniej 20 m2 pod oczyszczalnię roślinną;

  • 50-70 m2 pod oczyszczalnię drenażową, przy czymś zastosowanie drenażu nowej generacji pozwala zaoszczędzić do 40% miejsca niezbędnego na wykonanie tej instalacji.

  • Właściwy wybór to podstawa

    Z ofertami przydomowych oczyszczalni ścieków najłatwiej można zapoznać się przez Internet, np. pod adresem http://www.ekopol.pl. Inwestor znajdzie tu ofertę kompleksową, na którą składa się pomoc w wyborze odpowiedniej instalacji – na podstawie odpowiedniego badania gruntu i doświadczenia firmy – projekt, montaż, niwelacja terenu, a także przygotowanie dokumentacji i wniosku o dofinansowanie z funduszu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy