reklama

Rower z paskiem zamiast łańcucha: działanie, zalety, wady, cena

Opublikowano:
Autor:

Rower z paskiem zamiast łańcucha: działanie, zalety, wady, cena - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleRowery wyposażone w pasek napędowy zamiast łańcucha nadal są rzadko spotykane. Zyskują jednak na popularności, ponieważ mają kilka istotnych zalet, których nie mają tradycyjne rowery wyposażone w łańcuch. Co warto wiedzieć na temat rowerów z paskami? Pierwsze napędy paskowe w rowerach zaczęły pojawiać się już w XIX wieku. Następnie regularnie pojawiały się w ofercie różnych producentów. W latach osiemdziesiątych popularny był składany rower z paskiem Bridgestone Picnica. Teraz rozwiązanie to wykorzystuje firma Gates, która opracowała system Carbon Drive System wykorzystujący pasek oraz dopasowane do niego koła zębate.

Pasek zamiast łańcucha rowerowego – jak to działa?

Rowery wyposażone w pasek zamiast łańcucha rowerowego działają w zasadzie tak samo. Pasek napędowy do roweru jest wykonany z elastycznego, ale wytrzymałego materiału karbonowego. Nałożony jest na dwie zębatki – przy suporcie z pedałami i przy tylnym kole.

Pasek jest kompatybilny z przerzutkami umieszczonymi w piaście, dlatego można łatwo dopasować odpowiedni „bieg” do warunków jazdy. Niestety, nie ma możliwości stosowania standardowych przerzutek.

Do korzystania z takiego napędu konieczna jest jednak specjalna rama z zapięciem. Jej budowa musi pozwalać na przełożenie paska pod tylnym trójkątem. Wobec tego paska nie można zastosować jako zamiennika łańcucha w zwykłej ramie do roweru.

Rower na pasek – zalety i wady

Pasek w rowerze ma wiele zalet, lecz nie można zapominać też o tym, że ma on parę słabych stron.

Zalety rowerów z paskiem:

  • pasek nie brudzi – nie wymaga stosowania smaru, który może brudzić ręce, nogawki spodni, nogi
  • brak rdzewienia – do produkcji pasków stosuje się tworzywo, które nie koroduje
  • cicha praca – bez hałasowania, skrzypienia charakterystycznego dla jazdy na rowerze z łańcuchem
  • długa żywotność – w porównaniu z łańcuchami paski są w stanie wytrzymać nawet do 80 tysięcy przejechanych kilometrów
  • nie rozciąga się – paski nie naciągają się jak łańcuchy, dlatego nie trzeba kontrolować ich zużycia
  • bez wysokich kosztów serwisowych – paski zasadniczo nie wymagają serwisowania, dlatego jeździ się na nich, aż się zerwą
  • niski ciężar – paski napędowe z dopasowanymi zębatkami są lżejsze niż napęd z łańcuchem
  • samooczyszczanie się z zabrudzeń – pasek samoczynnie oczyszcza się z błota, śniegu i innych zanieczyszczeń

Wady rowerów z paskiem:

  • wysoka cena – napęd z paskiem jest droższy niż ten z łańcuchem
  • brak możliwości korzystania ze zwykłych przerzutek – konieczne jest zastosowanie przerzutek w piaście
  • potrzebna specjalna rama – pasek napędowy można zamontować tylko wtedy, gdy rower ma dopasowaną do niego rozpinaną ramę
  • utrudniony serwis – pasek jest nierozpinany, dlatego wymaga rozpięcia ramy, co może być kłopotliwe w przypadku zmiany dętki i innych prac serwisowych – trzeba wozić ze sobą specjalny klucz

Po więcej informacji dotyczących użytkowania rowerów z paskiem warto odwiedzić blog rowerowy zajmujący się tą tematyką, na przykład pieknyrower.pl. Na blogach można poczytać też o kwestiach technicznych i o wrażeniach z jazdy na rowerze z napędem paskowym.

Gdzie można kupić rower z paskiem?

Obecnie rowery z paskiem stają się coraz popularniejsze, ale nadal nie są dostępne powszechnie w każdym sklepie rowerowym. Rowery z paskiem można wyszukać za pośrednictwem strony pieknyrower.pl.

Rower z paskiem – ile kosztuje?

Ceny rowerów z paskiem napędowym są wyższe niż rowerów ze standardowym łańcuchem. Przykładowe ceny dostępne są na stronie pieknyrower.pl. Za nowy model z dobrymi częściami należy zapłacić najczęściej około 5 tysięcy złotych.

Warto też pamiętać o tym, że rowery te najczęściej są składane na zamówienie, dlatego czas oczekiwania może wynieść nawet około 3 miesięcy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy