Reklama

RRSO kredytów gotówkowych – jak wybrać tani kredyt?

Opublikowano:
Autor:

RRSO kredytów gotówkowych – jak wybrać tani kredyt? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Kredyt gotówkowy umożliwia sfinansowanie zakupu samochodu, remontu domu czy zagranicznych wakacji. Planujesz pożyczyć pieniądze od banku? Aby kredyt nie okazał się nadmiernym obciążeniem dla Twojego domowego budżetu, warto przyjrzeć się jego kosztom. Różnice mogą być bardzo duże, co najlepiej obrazuje RRSO.

Czym jest RRSO i dlaczego jest tak ważny?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jest wskaźnikiem, który mają obowiązek podawać banki i firmy zajmujące się oferowaniem pożyczek. Na RRSO uwagę powinieneś zwrócić za każdym razem, gdy zamierzasz ubiegać się o kredyt – np. korzystny kredyt na auto. Powód jest prosty – RRSO to wskaźnik prezentujący całkowity koszt kredytu, jaki poniesiesz w związku z wyborem danej oferty.

Banki mają obowiązek wyliczać RRSO według wytycznych zawartych w ustawie o kredycie konsumenckim. Brak dowolności powoduje, że wskaźnik ten jest obiektywny. Inaczej mówiąc, porównanie kredytów pod względem RRSO jest bardziej miarodajne niż porównywanie ich jedynie pod względem oprocentowania. Kierując się tylko tym wskaźnikiem, możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę – kredyt, który będzie Cię najmniej kosztował.

Do wyliczania wskaźnika RRSO wykorzystuje się specjalny wzór matematyczny. Nie musisz go znać – RRSO dla każdego kredytu oferowanego na rynku znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych banków i w przygotowanych przez nie materiałach reklamowych. Zasadniczo wystarczy zatem tylko porównać dostępne propozycje.

Jakie czynniki wpływają na koszt kredytu gotówkowego?

To, ile finalnie będzie Cię kosztował kredyt gotówkowy, zależy od kilku czynników. Na koszt kredytu składają się:

  • Oprocentowanie kredytu. Może ono być zmienne lub stałe. Z reguły tani kredyt gotówkowy z niskim RRSO to kredyt udzielany z oprocentowaniem stałym na krótki okres, np. kilka miesięcy.
  • Prowizja. Każdy bank nalicza prowizję za udzielenie kredytu, ale większość z nich jest skłonna negocjować jej wysokość. Największe możliwości w tym zakresie mają osoby zainteresowane kredytem hipotecznym.
  • Koszty dodatkowe. W przypadku kredytu może okazać się, że bank wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia. Zakup polisy również będzie obciążał Ciebie, jako klienta.

Koszty kredytu gotówkowego często są kluczowe przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z oferty danego banku. Jeżeli nie chcesz przepłacać, to rozwiązaniem jest porównanie dostępnych propozycji. To najprostszy sposób – nie jest on też czasochłonny, a to dlatego, że dziś dostępne są specjalne narzędzia w postaci porównywarek kredytów gotówkowych.

Jak szybko znaleźć tani kredyt gotówkowy?

Mimo że wskaźnik RRSO pozwala szybko porównać dostępne oferty kredytów gotówkowych, to propozycje banków są rozproszone – każdy z banków przygotowuje własne materiały reklamowe i prowadzi własną stronę internetową. Nie oznacza to jednak, że poszukiwanie informacji na temat aktualnie dostępnych produktów musi być uciążliwe. Przeciwnie – istnieją narzędzia, za pomocą których możesz szybko sprawdzić, co przygotowały poszczególne banki. Mowa o wspomnianych już porównywarkach kredytów.

Porównywarka – bankier.pl/smart to proste i intuicyjne w obsłudze narzędzie, które pozwala na szybkie porównanie dostępnych propozycji. Korzystając z tego narzędzia, masz szansę szybko zorientować się w ofertach banków, a także wybrać najkorzystniejszy dla siebie kredyt. Jak działa porównywarka kredytów gotówkowych? Generuje ona zestawienie propozycji kredytów gotówkowych według określonych parametrów. Porównywarka jest intuicyjna w obsłudze – jeżeli wcześniej z niej nie korzystałeś, to nie będziesz potrzebował instrukcji obsługi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy