Rynek chemii gospodarczej w Polsce

Opublikowano:
Autor:

Rynek chemii gospodarczej w Polsce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Rynek środków czystości i środków piorących w Polsce generuje naprawdę wielkie przychody, które według prognoz do 2023 roku mają wzrosnąć jeszcze bardziej. Co jest tego powodem? Jak wygląda sytuacja Polski zarówno jako importera, jak i eksportera? Chemia gospodarcza z jakich państw jest uznawana za najlepszą? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tym artykule.

Co wpływa na wzrost wartości rynku chemii gospodarczej w Polsce?

Czynników wpływających na to, że zarówno import, jak i eksport środków czyszczących i środków piorących stale wzrasta, jest naprawdę wiele. Oto najważniejsze z nich:

  • wzrost gospodarczy i coraz lepsza sytuacja finansowa;
  • innowacyjne produkty i te dedykowane różnym rodzajom powierzchni;
  • kolejne opcje zapachowe;
  • rozwój rynku mieszkaniowego, który łączy się ze wzrostem zapotrzebowania na sprzęt AGD i zakupem dedykowanej im chemii gospodarczej;
  • rosnąca świadomość konsumentów w zakresie utrzymywania higieny;
  • pojawienie się na rynku dystrybutorów i hurtowników specjalizujących się w produktach najwyższej jakości i z konkretnych państw (Hurtownia środków czystości b2b.europedg.pl).

Polska jako importer środków chemicznych

Według danych International Trade Center, w latach 2013-2017 import chemii gospodarczej do Polski wzrósł o całe 19,4% (z 0,79 mld euro do 0,94 mld euro). Aż 91% importowanych do Polski towarów pochodzi z krajów Unii Europejskiej (30% Niemcy, 11% Francja, 9% Czechy, 7% Holandia, 6% Włochy). Te wyniki plasują Polskę na jedenastym miejscu w rankingu największych importerów branży chemicznej na świecie. Cały światowy import produktów chemicznych wzrósł okresie 2013-2017 o 20,4% - z 41 mld euro do 49,3 mld euro.

Jakie państwa są odpowiedzialne za największy eksport?

Światowy eksport chemii gospodarczej także odnotował wzrost - o 18,8%, czyli z 41,2 mld euro do 48,9 mld euro. Liderem nieprzerwanie są Niemcy. Inne państwa Unii Europejskiej, które znajdują się na szczycie rankingu, to Belgia i Francja. Udział wszystkich krajów Unii w eksporcie światowym wynosi aż 51,7%.

Dlaczego chemia z Europy Zachodniej jest tak dobra?

Niektórych może zdziwić to, jak wysoki udział w sprzedaży produktów chemii gospodarstwa domowego mają państwa Europy Zachodniej. Na szczycie rankingu niezmiennie lądują Niemcy, Francja, Belgia, Włochy i Hiszpania. Co powoduje, że środki czystości i środki do prania pochodzące akurat z tych krajów są tak doceniane? Badania wykazują, że wpływ na to ma między innymi przestrzeganie zaleceń producenta przez konsumentów. Z obserwacji wynika, że Polacy częściej stosują produkty na oko, nie zaś, jak za zachodnią granicą, precyzyjnie odmierzając ilość. Dlatego do Polski nieraz trafiają rozcieńczane produkty - podczas gdy na przykład w Niemczech królują skoncentrowane formuły proszków czy płynów. Konsumenci często decydują się też na importowane środki chemiczne z powodu bardziej odpowiadających im zapachów. To wszystko wiąże się ze składem produktów, który u zachodnich producentów jest po prostu lepszy. Wykorzystywane zaawansowane technologie, ulepszane latami receptury i specjaliści w dziedzinie chemii gospodarczej - to czynniki, które pozytywnie wpływają na jakość środków chemicznych z Niemiec, Francji czy Włoch.


Chemia niemiecka hurt - Europedg.pl

Gdzie kupić chemię niemiecką?

Znaczną część rynku chemii gospodarczej w Polsce zajmują produkty niemieckie. Jak można do nich dotrzeć? Najwygodniejszym wyjściem będzie zakup w sklepach, które zaopatrują się u zaufanych dystrybutorów i hurtowników. Nie bójmy się więc pytać sprzedawców, kto dostarcza im chemii gospodarczej z Niemiec - dzięki temu zyskamy gwarancję tego, że kupujemy oryginalne produkty. Jeśli zaś sami prowadzimy sklep, zdecydowanie się na zawarcie w swojej ofercie właśnie niemieckich środków czystości może okazać się dobrym posunięciem.

Rynek chemii gospodarczej w Polsce - podsumowanie

Polski rynek chemii gospodarczej to nie tylko krajowe produkty. Znaczną jego część, na którą jest ogromny popyt, są środki czystości i środki piorące pochodzące z Europy Zachodniej. Szczególne miejsce zajmują niemieckie produkty - ze względu na najlepszą jakość, dobry skład i wysoką skuteczność. Kupimy je w sklepach zaopatrujących się u zaufanych dystrybutorów - to gwarancja oryginalnych produktów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE