Reklama

Spawarki MIG, TIG, MMA - czym się różnią?

Opublikowano:
Autor:

Spawarki MIG, TIG, MMA - czym się różnią? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Masz w planach zakup nowej spawarki? Zastanawiasz się jaki model warto wybrać? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki tekst, z którego dowiesz się, czym różnią się od siebie spawarki MIG, TIG oraz MMA, a także jaki model będzie najlepszym wyborem w Twoim przypadku. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do dalszej lektury.

Spawarka MIG, TIG, czy MMA? Który model najlepiej wybrać?

Masz w planach zakup nowej spawarki? Zastanawiasz się jaki model warto wybrać? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki tekst, z którego dowiesz się, czym różnią się od siebie spawarki MIG, TIG oraz MMA, a także jaki model będzie najlepszym wyborem w Twoim przypadku. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do dalszej lektury.

Rodzaje spawarek

Obecnie wyróżnia się trzy sposoby spawania: MIG, TIG oraz MMA. Do każdego z tych sposobów warto używać innych spawarek. Mając to na uwadze, stworzyliśmy zestawienie, dzięki któremu będziesz miał okazję porównać działanie oraz zastosowanie poszczególnych urządzeń.

Co to jest spawarka MIG

Tak zwana spawarka MIG to urządzenie służące do spajania łukowego metali. Jak sama nazwa wskazuje, podczas spawania se sobą metalu z drutem, tworzy się między nimi łuk. Co ciekawe, podczas używania spawarki MIG, wytwarza się tak zwany gaz osłonowy, który chroni drut oraz łuk. Gdy mowa o metodzie spawania MIG, gaz ten musi być chemicznie obojętny. Doskonałym przykładem chemicznie obojętnego gazu jest hel. To, co wyrażania spawarki MIG to fakt, że jest ona wyposażona w przyłącze gazu osłonowego. W praktyce oznacza to, że przed rozpoczęciem pracy należy podłączyć przewód do butli z gazem.

Wszystko, co musisz wiedzieć o spawarce TIG

Spawanie metodą TIG jest prawdopodobnie jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów. Dlaczego? Korzystając ze spawarki TIG, można bowiem spawać na płasko, pionowo, poziomo, a także nad głową! Używając spawarki TIG, można spajać ze sobą stal nierdzewną, aluminium, miedź, tytan oraz inne metale wysokostopowe. W przeciwieństwie do urządzeń MIG, spawarki TIG nie potrzebują druta spawalniczego. Jeśli chodzi o ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, to spoinę chroni gaz osłonowy wydobywający się z uchwytu podczas spawania.

Czym charakteryzuje się spawarka MMA

Dużym plusem spawarki przeznaczonej do pracy w trybie MMA jest funkcja HOT START. Dzięki tej funkcji możesz szybko rozpocząć spawanie, jednocześnie zapobiegając przyklejaniu się spoiny do danego materiału. W przypadku spawarek MMA nie ma potrzeby podłączania przewodu do butli. Dlaczego? Otóż w tym przypadku ochronę przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi tworzy gaz, który wydziela się w trakcie topienia elektrody otulonej. Niewątpliwie jest to znaczne ułatwienie. Ostatnia różnica pomiędzy spawarkami MIG oraz MMA to rodzaj uchwytu spawalniczego. Migomaty, czyli spawarki MIG posiadają podajnik, który jest odpowiedzialny za automatyczne rozwijanie szpuli drutu. Jeśli chodzi o spawarki MMA, to mają one charakterystyczny uchwyt na zakończeniu, który posiada zacisk. W zacisku znajduje się elektroda otulona.

Przyłbica spawalnicza, fartuch oraz maska do spawania, czyli akcesoria, w które powinieneś się wyposażyć

Jeśli jesteśmy w temacie spawania, należy jasno podkreślić, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Mając to na uwadze, należy wyposażyć się w najpotrzebniejsze artykuły takie jak przyłbica spawalnicza, fartuch spawalniczy, rękawice spawalnicze oraz maska spawalnicza. Maska do spawania to produkt, który jest wprost niezbędny do wykonywania tego typu zadań. Dlaczego? Ochrona głowy oraz oczu przed opiłkami wydobywającymi się podczas spawania jest kluczowym zabezpieczeniem przed ewentualnymi wypadkami, które mogą spowodować stałe uszczerbki na zdrowiu. Twoje stoisko spawalnicze powinno być zawsze sterylne oraz przygotowane do pracy dlatego, zanim przystąpisz do spawania, zadbaj o to, by na stoisku nie znajdowały się niepotrzebne rzeczy, które mogą Cię rozproszyć, albo utrudnić Ci pracę, pozbądź się ich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy