Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że stopy puchną i kiedy objaw ten wymaga konsultacji z lekarzem? Więcej informacji na ten temat można znaleźć poniżej. Podpowiadamy również skuteczne sposoby na spuchnięte stopy.
Najczęstsze przyczyny opuchniętych stóp
Spuchnięte stopy są problemem dość często występującym u osób w różnym wieku. Przyczyny opuchlizny stóp mogą być jednak różnorodne, z czym należy się liczyć. Opuchlizna czy inaczej obrzęk, jest efektem gromadzenia płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Prowadzi do niej zwiększone ciśnienie hydrostatyczne oraz zmniejszone ciśnienie onkotyczne osocza, a także problemy z przepływem limfy. Do opuchlizny może dojść np. w wyniku urazu, jednak niejednokrotnie stopy puchną też u osób, które nie doznały żadnej kontuzji. W wielu przypadkach do puchnięcia stóp pacjent doprowadza sam, w tym swoim stylem życia oraz dietą. Problem często występuje między innymi w przypadku osób, które mają nadwagę, jedzą niezdrowo i unikają aktywności fizycznej. Puchnięciu stóp sprzyja praca siedząca i stojąca, poza tym do problemu może przyczyniać się nadmiar soli w diecie, noszenie zbyt ciasnej odzieży bądź źle dobranego obuwia. Stopy mogą puchnąć w ciąży, poza tym niejednokrotnie dolegliwość ta obserwowana jest przez kobiety przed miesiączką.Opuchlizna stóp może towarzyszyć też wielu poważnym chorobom, dlatego nie należy jej lekceważyć. Stopy mogą puchnąć w efekcie przewlekłej niewydolności żylnej i towarzyszyć między innymi zakrzepicy żył głębokich, poza tym często za objaw ten odpowiada obrzęk limfatyczny. Zdarza się też, że puchnięcie stóp ma związek ze schorzeniami układu moczowego, wątroby, a nawet serca. Obrzęki stóp mogą występować w przypadku chorób tarczycy, poza tym zdarza się, że pojawiają się w przypadku chorób nerek i w przypadku chorób wątroby bądź przy niewydolności serca. Opuchnięte stopy mogą również być efektem niepożądanym niektórych leków przyjmowanych przez pacjentów – takie skutki uboczne mogą mieć między innymi niektóre leki na nadciśnienie.
Domowe sposoby na spuchnięte stopy
W przypadku opuchniętych stóp pomocne mogą okazać się domowe sposoby. Polecany jest między innymi wypoczynek z nogami podniesionymi powyżej serca. Jest to sposób, który pomaga szybko pozbyć się opuchlizny stóp, poza tym jest pomocny na uczucie zmęczonych nóg. W przypadku obrzęku limfatycznego polecane są masaże. W warunkach domowych można je wykonać, stawiając między innymi na szczotkowanie na sucho, które korzystnie wpływa na krążenie limfatyczne. Można też skorzystać z dostępnych bez recepty preparatów miejscowych, które pomagają walczyć z opuchlizną i uczuciem zmęczonych nóg – w tym przypadku polecany jest np. wyciąg z kasztanowca oraz wyciąg z arniki.
Spuchnięte stopy – leczenie
Jeśli opuchlizna stóp jest problemem często powracającym, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem, który zajmie się diagnostyką przyczyny dolegliwości. Pilnie należy zgłosić się też do lekarza, jeśli obrzęk stopy jest nasilony, a skóra mocno napięta, co utrudnia chodzenie. Niepokojące powinny być też objawy dodatkowe, jak np. silne bóle głowy, zawroty głowy itd.Jak wcześniej podkreślono, do puchnięcia nóg może się przyczyniać wiele różnorodnych czynników, w tym również te bardzo poważne. W diagnostyce wykorzystuje się wiele badań, w tym np. USG Doppler żył kończyn dolnych, badanie krwi czy badanie moczu. Lekarz może zalecić badanie poziomu glukozy we krwi, a także zalecić zbadanie poziomu kreatyniny, D-dimerów lub wykonanie prób wątrobowych. Potrzebnych badań może być oczywiście więcej, zależnie od podejrzewanej przyczyny dolegliwości. Leczenie ustala się indywidualnie, dobierając je do postawionej diagnozy. W wielu przypadkach polecana jest np. terapia uciskowa lub leki odwadniające.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.