Podświetlenie matrycy telewizorów: LED LED-owi nierówny
Telewizory LED można podzielić na 3 grupy ze względu na technologię podświetlenia matrycy:Modele Edge LED mają diody przy krawędziach ekranu. Rozwiązanie to jest tańsze i często daje jasny obraz. Mniej precyzyjne podświetlenie matrycy może jednak powodować pojawianie się jaśniejszych plan podczas bardzo ciemnych scen.
- Telewizory Direct LED to diody rozmieszczone na całej tylnej ścianie panelu, co daje bardziej równomierne podświetlenie matrycy i niweluje problemy znane z modeli Egde Led.
- Odbiorniki Full Array LED z lokalnym wygaszeniem (Local Dimming) to wybór, który gwarantuje najwyższą jakość obrazu. Więcej stref podświetlania matrycy i sterującymi nimi algorytm pozwalają uzyskać lepszy kontrast i głębszą czerń.
Jaki wybrać telewizor? Wielkość i rozdzielczość ekranu
Istotnym parametrem telewizorów LED jest też rozdzielczość i wielkość ekranu. W tym pierwszym przypadku najrozsądniejszym wyborem będzie 4K (3840 x 2160 pikseli), które oferuje większość dostępnych obecnie na rynku modeli.
Odbiorniki 8K są ciągle dużo droższe, a treści w tej rozdzielczości jest, póki co, bardzo niewiele. Z kolei telewizory Full HD nie tylko dają odczuwalnie mniejsze zanurzenie w rozrywce, lecz także pozbawione są innych technologii kluczowych dla jakości obrazu (np. trybu HDR).
Wielkość ekranu telewizora LED należy z kolei dopasować do warunków, w jakich będziesz oglądać na nim treści. Minimalna odległość od ekranu zależy też od rozdzielczości wyświetlacza i w przypadku modeli 4K powinna wynosić około 2,1 cm na każdy cal ekranu (przy np. 65″ będzie to więc ok. 136,5 cm).
Telewizory LED z Android TV
Nowoczesne telewizory LED to modele z Android TV lub alternatywną platformą Smart TV. Pozwolą Ci one między innymi:
- odtwarzać treści z serwisów streamingowych i aplikacji;
- podłączać bezprzewodowo sprzęty przez Wi-Fi lub Bluetooth i wyświetlać treści z innych urządzeń;
- korzystać z komunikatorów i serwisów społecznościowych;
- pobierać i instalować dodatkowe aplikacje oraz grać w gry.
Przy wyborze telewizora LED sprawdź więc, co oferuje dany sprzęt. Poszczególne modele mogą się różnić choćby liczbą i dostępnością aplikacji, wspieranymi funkcjami Smart i rozwiązaniami, z którymi współpracują.
Technologie wpływające na jakość dźwięku i obrazu w telewizorach LED
Jakość dźwięku i obrazu w telewizorach LED zależy od wielu technologii, które urządzenia te wspierają. Do najważniejszych należy HDR, czyli szeroki zakres tonalny, dzięki któremu treści są bardziej realistyczne.
Technologia ta zapewnia bowiem szerszą paletę barw oraz bardziej szczegółowy i jaśniejszy obraz o większej płynności. Telewizory LED z Dolby Vision to najlepszy dostępny obecnie standard HDR, który pozwala sterować osobno jasnością każdej ze scen.
Inne rozwiązanie tej firmy, czyli Dolby Atmos to z kolei technologia dźwięku przestrzennego obsługująca aż 128 kanałów audio. Dzięki Dolby Atmos dźwięk lepiej oddaje rzeczywistość i płynniej dostosowuje się do scen z poruszającymi się obiektami.
Poszczególni producenci telewizorów LED oferuję szereg innych technologii, które zwiększają jakość dźwięku i obrazu. Wpływają one między innymi na synchronizację dźwięku i obrazu, płynność ruchu, komfort oglądania TV pod różnymi kątami oraz paletę, nasycenie i kontrast kolorów czy dopasowanie działania ekranu do typu wyświetlanych treści.
Jaki wybrać telewizor LED z Android TV?
Gdy już wybierzesz kluczowe dla Ciebie parametry odbiornika i zdecydujesz, jaki masz budżet, czas sprawdzić, które modele najlepiej spełniają te kryteria. Wybór jest duży, bo najbardziej znani producenci oferują zwykle kilka telewizorów LED z Android TV, w tym każdy z nich w różnych rozmiarach. Dobrym przykładem są modele marki Sony dostępne w sklepie Sony Centre (sprawdź: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_led).
Ciekawie prezentują się zwłaszcza poniższe cztery odbiorniki TV. Wszystkie mają rozdzielczość 4K, wspierają technologie Dolby Vision i Dolby Atmos oraz Triluminous (rozszerzona paleta kolorów i ich reprodukowany zakres) oraz wyposażono je w wielogłośnikowy system audio. Poszczególne telewizory LED Sony wyróżniają natomiast następujące parametry.
- Sony Bravia XH80:
- Direct LED, dostępny w rozmiarach 55″, 65″, 75″, 85″;
- Procesor 4K HDR X1;
- Łącze HDMI i funkcja smart remote;
- Technologia Motionflow do szybkich scen akcji.
- Sony Bravia XH85:
- Direct LED, dostępny w rozmiarach 43″, 49″;
- Procesor 4K HDR X1;
- Technologia Motionflow oraz upłynnianie ruchu X-Motion Clarity.
- Sony Bravia XH90:
- Full Array LED, dostępny w rozmiarach 55″, 65″, 75″, 85″;
- Procesor 4K HDR X1;
- Łącze HDMI 2.1 (eArc i funkcje gamingowe: VRR, ALLM, 4K120);
- Wymienione wcześniej technologie oraz Acoustic Multi-Audio i Netflix Calibrated Mode.
- Sony Bravia XH95:
- Full Array LED, dostępny w rozmiarach 49″, 55″, 65″, 75″, 85″;
- Najszybszy procesor X1 Ultimate;
- Łącze HDMI 2.1 (eArc);
- Wymienione wcześniej technologie plus Ambient Optimization (automatyczna optymalizacja dźwięku) oraz X-Wide Angle (wyższa jakość obrazu obserwowanego pod dużym kątem).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.