Leasing samochodu – na czym polega i jakie są rodzaje leasingu?
Leasing jest formą umowy zawieranej przez leasingodawcę i leasingobiorcę, czyli przez finansującego i korzystającego. Na mocy zawartej umowy leasingodawca nabywa od oznaczonego zbywcy dany przedmiot, np. samochód, a następnie przekazuje go w użytkowanie drugiej stronie – korzystającemu. Ten z kolei zobowiązuje się do używania go zgodnie z zapisami zawartymi w umowie oraz do opłacania rat leasingowych, łącznie z czynszem inicjalnym, czyli opłatą wstępną, o ile jest ona w danym przypadku stosowana.Związek Polskiego Leasingu w raporcie za 2022 rok informuje, że w całym poprzednim roku wartość umów leasingowych wyniosła ponad 88 116 mln zł, podczas gdy w 2021 roku było to 88 039 mln zł. Branża tym samym pobiła kolejny rekord. W ogóle finansowanych leasingiem ruchomości 24,4 proc. to pojazdy ciężarowe, a 42,3 proc. pojazdy lekkie.
W przypadku leasingu można skorzystać z różnych rodzajów umów. Przedsiębiorcy wykorzystują przy tym najczęściej:
- leasing finansowy – inaczej kapitałowy,
- leasing operacyjny – inaczej usługowy.
Z kolei leasing operacyjny charakteryzuje się tym, że w trakcie trwania umowy przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a po zakończeniu umowy korzystający może go wykupić po ustalonej cenie. Ma prawo wszelkie opłaty związane z leasingiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Podatek VAT płacony jest z każdą ratą.
Natomiast dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej firmy od pewnego czasu mają ofertę na leasing konsumencki, który pod wieloma względami przypomina leasing finansowy dla przedsiębiorstw.
Kto odpowiada za ubezpieczenie samochodu w leasingu? Ubezpieczenie OC i AC
Każde auto musi być ubezpieczone – niezależnie od tego, czy jest własnością leasingobiorcy, czy też pozostaje formalnie w majątku trwałym leasingodawcy. Pytanie tylko: kto ubezpiecza auto w leasingu? Warunkiem zawarcia umowy i wydania korzystającemu auta będzie zwykle zawarcie polisy OC, choć niektóre firmy leasingowe muszą wymagać od korzystających również AC.Nawet jeśli to leasingodawca ubezpieczy auto, to koszt składki na ubezpieczenia OC i AC czy samo OC będzie spoczywał na leasingobiorcy. Musi wykupić ochronę obowiązkowo, choć niekoniecznie we wskazanej przez leasingodawcę firmie.
Jeśli dojdzie na przykład do szkody całkowitej czy kradzieży, to pomimo pozostawania pojazdu w leasingu w rękach finansującego to leasingobiorca otrzyma wypłatę odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu auta w leasingu?
Najczęściej firmy leasingowe przygotowują dla klientów pakiety ubezpieczenia OC i AC w towarzystwach, z którymi sami mają zawarte umowy o współpracę. Niewykluczone jednak, że umowa leasingu będzie dawać klientowi możliwość ubezpieczenia auta w dowolnie wybranym towarzystwie. Jeśli tak jest, to ubezpieczenie OC może wybrać dowolnie, ale w przypadku autocasco już tak nie będzie.Leasingodawca najczęściej określa z góry parametry AC, takie jak:
- stała suma ubezpieczenia – by ewentualne odszkodowanie było wyliczane od wartości pojazdu z dnia zawarcia umowy, a nie po uwzględnieniu utraty wartości auta w czasie,
- warsztatowa metoda naprawy pojazdu – zamiast kosztorysowej, gdzie wszystkie naprawy organizuje ubezpieczony,
- brak udziału własnego w szkodzie – ubezpieczyciel pokrywa cały koszt likwidacji szkody.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.