reklama
reklama

Urwane lusterko – co należy zrobić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Urwane lusterko – co należy zrobić? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleByć może znasz sytuację, że idziesz do swojego auta z pracy lub z zakupów, a na parkingu widzisz pojazd z urwanym lusterkiem. Niekiedy zdarza się też, że do urwania dojdzie przez innego uczestnika ruchu drogowego w czasie jazdy. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!
reklama

 

Przede wszystkim pamiętaj, że nerwy są złym doradcą. Staraj się uspokoić i postępuj krok po kroku, aby zminimalizować koszt całego zdarzenia. Nawet jeżeli nie ma na miejscu sprawcy zdarzenia, to nie znaczy, że jesteś na straconej pozycji!

Pierwsza sprawa to zgłoszenie szkody!

 

Na początku postaraj się uzyskać środki od towarzystwa ubezpieczeń. Jeżeli sytuacja zdarzyła się w trasie, to koszt lusterka musi pokryć sprawca kolizji, albo jego ubezpieczyciel z polisy OC. Zażądaj więc środków w gotówce lub spisz dane ubezpieczyciela i tzw. protokół szkody, dzięki któremu otrzymasz zwrot środków za popsute lusterko.

Jeżeli znalazłeś uszkodzone lusterko na parkingu, a sprawcy nie ma, to koszt naprawy elementu może pokryć wyłącznie Twoja polisa AC. Od razu zgłoś sytuację ubezpieczycielowi, a w przypadku znacznych uszkodzeń – zamów również lawetę na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego.

reklama

Pamiętaj, że jeżeli uszkodzenie lusterka nie doprowadziło do jego zbicia i możesz je tymczasowo zamontować, to masz prawo dojechać do miejsca docelowego. Jeżeli jednak lusterko jest tak uszkodzone, że nie ma szans na sprawne funkcjonowanie i nie pozwoli Ci na kontrolę sytuacji na drodze – musisz wezwać lawetę! Ograniczenie widoczności na drodze może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji – warto o tym pamiętać!

Punkt drugi: zamów nowy element

 

W zależności od uszkodzenia lusterka musisz zamówić albo kompletny element, albo wyłącznie sam wkład. Druga sytuacja jest korzystniejsza, bo nie będziesz musiał dawać części do polakierowania. W przypadku uszkodzenia całego lusterka, dostosowanie go do koloru nadwozia będzie wiązać się z kosztami.

reklama

Gdzie kupić nowe lusterko? To zależy. Możemy udać się do stacjonarnego sklepu i zapytać czy posiadają części do naszego samochodu, np. KIA. Sklep fizyczny niestety może mieć „okrojony” asortyment i niezbędne będzie dodatkowe zamawianie części. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem będą zakupy w Internecie. Wystarczy jedynie marka Twojego samochodu. Wpisując w wyszukiwarkę pożądane słowa, np. Skoda części, znajdziesz oferty na najlepsze i najtańsze części samochodowe – w tym oczywiście również na lusterka (kompletne lub same wkłady).

Czy da się naprawić lusterko?

 

Jak pisaliśmy, nie zawsze konieczne będzie kupowanie nowego lusterka w całości. W wielu przypadkach wystarczy naprawa całego elementu, włożenie nowego wkładu szklanego oraz ewentualna regeneracja części elektrycznych. To ważne, bo nowe lusterka w całości mogą kosztować nawet ponad 1000 złotych!

reklama

W przypadku, gdy do zdarzenia dojdzie na parkingu zawsze wezwij policję. Ta może skontrolować pobliski monitoring i może uda Ci się znaleźć sprawcę zdarzenia. Dzięki takiemu zachowaniu będziesz miał większe szanse na odzyskanie środków, które przeznaczyłeś na naprawę. Policja przyda się też przy tworzeniu notatki, którą wykorzystasz później domagając się zwrotu poniesionych kosztów od ewentualnego ubezpieczyciela.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama