Witamina B3 w tabletkach – w czym może pomóc? Właściwości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Witamina B3 w tabletkach – w czym może pomóc? Właściwości - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Nikotynamid, niacynamid, PP, niacyna – wszystkie te określenia dotyczą wyjątkowego związku o szerokim spektrum działania, czyli witaminy B3. Bierze ona udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych w organizmie człowieka, dlatego jej niedobór może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Dowiedz się więcej!

Witamina B3, niacyna – poznaj ją bliżej

Witamina B3 składa się z dwóch związków chemicznych – kwasu nikotynowego (niacyny) oraz amidu kwasu nikotynowego (nikotynamidu lub niacynamidu). Określana jest także mianem witaminy PP, ponieważ ma działanie przeciwpelagryczne.

Niacyna w przeciwieństwie do pozostałych związków z grupy witamin B jest substancją endogenną. Co to oznacza? Organizm człowieka, dzięki syntezie z tryptofanem (organicznym związkiem chemicznym należącym do grona aminokwasów białkowych) jest zdolny do jej samodzielnej produkcji, ale w ilościach niewystarczających, by pokryć dzienne zapotrzebowanie. Z tego względu witamina B musi być dostarczona z zewnątrz. 

Witamina B3 – dlaczego jej potrzebujemy? 

Lista korzyści zdrowotnych wynikających z działania witaminy B3 naprawdę robi wrażenie. Przede wszystkim niacyna odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wpływa na działanie psychiki człowieka. Co więcej, stanowi składnik osłonek mielinowych mózgu i chroni komórki przed uszkodzeniem, a także wspiera leczenie chorób ośrodkowego układu nerwowego i opóźnia neurodegeneracje, czyli proces zwyrodnienia komórek nerwowych.

To dopiero początek. Już dawno udowodniono wpływ witaminy B3 na cholesterol – substancja ta przyspiesza metabolizm i pomaga obniżać poziom LDL, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy. Oprócz tego obniża poziom trójglicerydów, których zbyt duże stężenie we krwi stanowi zagrożenie dla zdrowia i przyczynia się do zawałów serca i udarów. Ponadto obecność witaminy B3 jest niezbędna do produkcji hormonów płciowych, szczególnie estrogenu, progesteronu i testosteronu. Niacyna odpowiada także za prawidłowe wydzielanie insuliny oraz reguluje pracę tarczycy poprzez produkcję tyroksyny.

Warto zadbać o prawidłowy poziom witaminy B3 w organizmie. Można to zrobić, stosując odpowiednią dietę oraz wspomagając się suplementami. Decydując się na zakup preparatu z niacyną, dobrze zwrócić uwagę, by produkt zawierał aktywną postać tej substancji, czyli amid kwasu nikotynowego.

Niedobór witaminy B3 – czym grozi?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B3 dla osoby dorosłej wynosi 14–17 mg. Niedobory zdarzają się rzadko, ale poważny deficyt tej substancji może wywołać niebezpieczną chorobę nazywana pelagrą – przestrzega redakcja portalu Mito-med.pl.

Objawia się ona zaczerwienieniem i szorstkością skóry – szczególnie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie słońca. Pojawiają się wówczas przebarwienia, pęcherze oraz stany zapalne jamy ustnej. Dodatkowo chore osoby cierpią na zaparcia, biegunki i wymioty. Witamina B3 w lekach stosowana jest doustnie lub miejscowo na skórę.

 Kiedy może dojść do niedoboru niacyny? Przede wszystkim w stanie niedożywienia, ale także przy spożywaniu zbyt dużych ilości kawy i alkoholu. Problem może wystąpić również przy diecie bogatej w cukier i białą mąkę. Zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta, obfita w różnego rodzaju składniki odżywcze pomaga uniknąć niedoborów. Suplementy diety mogą być jedynie dodatkiem, ale nie mogą jej zastępować. Jaka jest cena witaminy B3 w tabletkach? To zależy przede wszystkim od tego, na jaką jej formę się zdecydujemy. Wybierając aktywną postać, musimy liczyć się z kosztem ok. 100 złotych za opakowanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE