Reklama

Witamina B3 w tabletkach – w czym może pomóc? Właściwości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Witamina B3 w tabletkach – w czym może pomóc? Właściwości - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Nikotynamid, niacynamid, PP, niacyna – wszystkie te określenia dotyczą wyjątkowego związku o szerokim spektrum działania, czyli witaminy B3. Bierze ona udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych w organizmie człowieka, dlatego jej niedobór może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Dowiedz się więcej!

Witamina B3, niacyna – poznaj ją bliżej

Witamina B3 składa się z dwóch związków chemicznych – kwasu nikotynowego (niacyny) oraz amidu kwasu nikotynowego (nikotynamidu lub niacynamidu). Określana jest także mianem witaminy PP, ponieważ ma działanie przeciwpelagryczne.Niacyna w przeciwieństwie do pozostałych związków z grupy witamin B jest substancją endogenną. Co to oznacza? Organizm człowieka, dzięki syntezie z tryptofanem (organicznym związkiem chemicznym należącym do grona aminokwasów białkowych) jest zdolny do jej samodzielnej produkcji, ale w ilościach niewystarczających, by pokryć dzienne zapotrzebowanie. Z tego względu witamina B musi być dostarczona z zewnątrz. 

Witamina B3 – dlaczego jej potrzebujemy? 

Lista korzyści zdrowotnych wynikających z działania witaminy B3 naprawdę robi wrażenie. Przede wszystkim niacyna odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wpływa na działanie psychiki człowieka. Co więcej, stanowi składnik osłonek mielinowych mózgu i chroni komórki przed uszkodzeniem, a także wspiera leczenie chorób ośrodkowego układu nerwowego i opóźnia neurodegeneracje, czyli proces zwyrodnienia komórek nerwowych. To dopiero początek. Już dawno udowodniono wpływ witaminy B3 na cholesterol – substancja ta przyspiesza metabolizm i pomaga obniżać poziom LDL, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy. Oprócz tego obniża poziom trójglicerydów, których zbyt duże stężenie we krwi stanowi zagrożenie dla zdrowia i przyczynia się do zawałów serca i udarów. Ponadto obecność witaminy B3 jest niezbędna do produkcji hormonów płciowych, szczególnie estrogenu, progesteronu i testosteronu. Niacyna odpowiada także za prawidłowe wydzielanie insuliny oraz reguluje pracę tarczycy poprzez produkcję tyroksyny. Warto zadbać o prawidłowy poziom witaminy B3 w organizmie. Można to zrobić, stosując odpowiednią dietę oraz wspomagając się suplementami. Decydując się na zakup preparatu z niacyną, dobrze zwrócić uwagę, by produkt zawierał aktywną postać tej substancji, czyli amid kwasu nikotynowego – taką witaminę B3 w tabletkach znajdziesz na Mito-Pharma.pl

Niedobór witaminy B3 – czym grozi?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B3 dla osoby dorosłej wynosi 14–17 mg. Niedobory zdarzają się rzadko, ale poważny deficyt tej substancji może wywołać niebezpieczną chorobę nazywana pelagrą. Objawia się ona zaczerwienieniem i szorstkością skóry – szczególnie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie słońca. Pojawiają się wówczas przebarwienia, pęcherze oraz stany zapalne jamy ustnej. Dodatkowo chore osoby cierpią na zaparcia, biegunki i wymioty. Witamina B3 w lekach stosowana jest doustnie lub miejscowo na skórę. Kiedy może dojść do niedoboru niacyny? Przede wszystkim w stanie niedożywienia, ale także przy spożywaniu zbyt dużych ilości kawy i alkoholu. Problem może wystąpić również przy diecie bogatej w cukier i białą mąkę. Zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta, obfita w różnego rodzaju składniki odżywcze pomaga uniknąć niedoborów. Suplementy diety mogą być jedynie dodatkiem, ale nie mogą jej zastępować. Jaka jest cena witaminy B3 w tabletkach? To zależy przede wszystkim od tego, na jaką jej formę się zdecydujemy. Wybierając aktywną postać, musimy liczyć się z kosztem ok. 100 złotych za opakowanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE