Reklama

Wymarzony plac zbaw dla dzieci – ulubione wyposażenie i atrakcje

Opublikowano: czw, 13 sty 2022 10:04
Autor:

Wymarzony plac zbaw dla dzieci – ulubione wyposażenie i atrakcje - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Przebywanie na placu zabaw to dla dzieci jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu. To nie tylko rozrywka na świeżym powietrzu, ale również doskonała okazja do rozwoju fizycznego i psychicznego. Jak powinien wyglądać wymarzony plac zabaw dla dzieci?

Przebywanie na placu zabaw to dla dzieci jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu. To nie tylko rozrywka na świeżym powietrzu, ale również doskonała okazja do rozwoju fizycznego i psychicznego. Wspólnie spędzone chwile i beztroska zabawa z rówieśnikami pozytywnie wpływa na dorastanie pociech.

Jak powinien wyglądać wymarzony plac zabaw dla dzieci?

Każde dziecko ma swoje ulubione miejsce na placu zabaw. Dla przeważającej większości jest to piaskownica. Możliwość budowania zamków, czy tworzenia zwierzątek z foremek jest dla nich idealną formą spędzenia czasu. Zabawa sprzyja także nawiązywaniu nowych znajomości pomiędzy dziećmi. Kolejną ulubioną formą zabawy są zjeżdżalnie i huśtawki. Pociechy często korzystają z tych atrakcji, mając przy tym ogromną frajdę. Nie mniejszą popularnością cieszą się karuzele, które zawsze dostarczają dużo śmiechu. Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju domki i tunele. Doskonałą rozrywkę zapewniają również urządzenia w kształcie pojazdów. Starsze pociechy często korzystają ze ścian wspinaczkowych, tablic do rysowania, liczydeł czy gier np. w „kości”, czy „kółko krzyżyk”. Niesłabnącą popularnością cieszą się również trampoliny.

Jakie są korzyści wynikające z powstawania placów zabaw?

Dzieci, które systematycznie przebywają na placu zabaw, są zdrowsze i lepiej się rozwijają. Korzystnie wpływa to również na ich psychikę. Taka forma zabawy uczy samodzielności i umiejętności radzenia sobie w przeróżnych sytuacjach.

Niewątpliwie place zabaw dostarczają mnóstwo radości i pozwalają na aktywne i twórcze spędzenie wolnego czasu. Zachęcają do ćwiczeń poprzez bieganie, huśtanie, wspinanie się, zjeżdżanie na zjeżdżalniach itp., co ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy oraz rozwój mózgu. Dodatkowo dzieci trenują swoją sprawność ruchową i rozwijają mięśnie ramion i nóg, a także zmysł równowagi. To wszystko przyczynia się do szybszej nauki pisania i czytania. Drabinki, ścianki czy liny służące do wspinania się uczą dzieci planowania, oceny ryzyka i swoich możliwości, ponadto przyczyniają się do wypracowania bezpiecznego sposobu upadania, planowania ruchów i przewidywania jego konsekwencji.

Huśtawki mają działanie uspokajające, a także uczą równowagi, koncentracji i balansowania ciałem. Dla dzieci, które większość dnia spędzają w zamkniętej przestrzeni, możliwość zabawy na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na rozładowanie skumulowanej energii. To także doskonały sposób na odciągnięcie ich od elektroniki. Dzięki dostępności różnego rodzaju sprzętów dzieci mogą sprawdzać swoje umiejętności i pracę całego ciała. Doświadczają różnicy wysokości i kształtują spostrzegawczość. Plac zabaw to również wspaniała okazja do wspólnej zabawy z rówieśnikami, nawiązywania nowych kontaktów, nauki zachowań społecznych, zabaw w grupie. To także dobra okazja do kształtowania współpracy, kreatywności oraz współzawodnictwa, które jest naturalnym zjawiskiem. Obserwacja rówieśników i próba ich naśladowania przyczyna się do rozwoju. Dzieci, które swoją nadmierną energię pozostawią na placu zabaw, chętniej jedzą i lepiej śpią, ponadto są spokojniejsze i łatwiej jest się im skupić.

Bezpieczeństwo to podstawa

Plac zabaw to miejsce przeznaczone do rekreacji dzieci. Najczęściej mieszczące się w parku, na terenie przedszkola, czy wspólnoty mieszkaniowej. W jego skład wchodzą: wyposażenie i nawierzchnia, które są zdefiniowane wg specjalnych rozporządzeń. Plac zabaw można urządzić również w swoim ogrodzie. Nie mniej jednak niezależnie od miejsca, w którym będzie się on znajdował, bezpieczeństwo użytkowników jest najważniejsze.

Jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa jest odpowiednia nawierzchnia. To właśnie na nią upadają dzieci, które są narażone na urazy. Zgodnie z przepisami należy zapewnić odpowiednie podłoże, które zamortyzuje upadek. Do najczęściej występujących należą:

  1. Trawiasta – to najpopularniejszy rodzaj. Występuje na placach, na których wysokość urządzeń nie przekracza 100 cm.
  2. Z materiałów sypkich – czyli: piasek, kora, grys, wiórki drewniane.
  3. Gumowa – w postaci wylewnej lub płyt gumowych.
  4. Sztuczna trawa z podkładem amortyzującym.

Kolejnym elementem, który wpływa na bezpieczeństwo, jest ogrodzenie. W przypadku, kiedy plac zabaw znajduje się blisko drogi, torów, czy akwenów wodnych, konieczne jest odpowiednie oddzielenie go od miejsc, w których łatwo o wypadek. Postawienie ogrodzenia bądź niewysokiego płotu sprawi także, że na teren nie będą wchodzić zwierzęta.

Odpowiednie rozmieszczenie wyposażenia, także przyczyni się do bezpiecznej zabawy. Każde urządzenie ma minimalną strefę, w której nie może mieścić się inny obiekt.

Gdzie można zaopatrzyć się w wyposażenie na plac zabaw?

Urządzenia, które będą znajdowały się na placu zabaw, trzeba dostosować do wieku użytkowników. Należy wziąć pod uwagę przebieg rozwoju dziecka oraz możliwości dostosowane do konkretnych jego etapów. Najlepiej sprawdzają się place, na których znajduje się wyposażenie przystosowane dla dzieci w różnym wieku. Pomocne będzie wyznaczenie odpowiednich stref z urządzeniami przeznaczonymi dla młodszych i starszych.

Wybierając odpowiednią firmę specjalizującą się w sprzedaży wyposażenia przeznaczonego do zabawy dla dzieci, warto wziąć pod uwagę solidność i wytrzymałość wykonania. Dodatkowo urządzenia muszą charakteryzować się odpornością i trwałością. Konieczne jest, aby posiadały certyfikat zgodności z normą PN-EN 1176 i PN-EN 1177. Dodatkowym atutem jest możliwość stworzenia indywidualnych projektów. Firma DOL-EK spełnia wszystkie powyższe kryteria i jest doskonałym miejscem, w którym można od podstaw wyposażyć plac zabaw.

Place zabaw są doskonałym miejscem wypoczynku dla dzieci. To również świetna forma spędzenia czasu z dziadkami, rodzicami, czy rówieśnikami. Systematyczna zabawa niesie za sobą nie tylko dużo frajdy, ale również znacząco przyczynia się do rozwoju naszych pociech.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy