Wypadek, kolizja - co zrobić?

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Wypadek czy kolizja są bardzo stresującą sytuacją zarówno dla poszkodowanych, jak i winowajcy. Zaś w stresowych sytuacjach bardzo ciężko nam na spokojnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób postępować podczas wypadku samochodowego. Dlatego też warto zawczasu przemyśleć scenariusz zachowania po ewentualnej kolizji (sytuacji, kiedy doszło jedynie do uszkodzenia samochodów) czy wypadku (sytuacji, w której ucierpieli również pasażerowie), by zapamiętać najważniejsze kroki, jakie należy podjąć w takiej sytuacji.

Pierwszy krok

W przypadku kolizji pierwszą rzeczą, jaką powinni zrobić jej uczestnicy, jest usunięcie pojazdów z jezdni - o ile jest oczywiście taka możliwość. W innej sytuacji korzystamy z trójkątów ostrzegawczych i oznaczamy miejsce zdarzenia. Kolejny krok zależy od tego, czy jasno wiadomo, kto był sprawcą. Jeśli tak - wówczas spisujemy dane, jeśli zaś nie - wzywamy policję, by pomogła w ustaleniu winowajcy.

Inaczej sytuacja się ma w przypadku wypadku. Wówczas nie ruszamy pojazdów z miejsca, zabezpieczamy jedynie miejsce odpowiednimi oznaczeniami, następnie wzywamy właściwe służby (policję oraz pogotowie), na koniec zaś przystępujemy do pierwszej pomocy, jeśli jest taka potrzeba.

Formalności związane z ustaleniem winnego

W przypadku, kiedy jasno wiadomo, kto jest sprawcą, należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, sugeruje redaktor portalu odszkodowaniepowypadkowe.pl. Dobrym rozwiązaniem jest, by to właśnie winowajca je pisał, by w późniejszym czasie nie było możliwości, że podważy on wiarygodność takiego dokumentu. Warto również mieć takie oświadczenie zawsze pod ręką w samochodzie. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że całe oświadczenie trzeba spisać od podstaw, należy pamiętać o tym, jakie informacje musi ono zawierać. Są to:

- imię i nazwisko uczestników (sprawcy oraz poszkodowanego);

- adresy zameldowania kierowców;

- numery uprawnień oraz nazwy organów, które wydał prawa jazdy kierowców;

- numery rejestracyjne samochodów biorących udział w zdarzeniu;

- numery dowodów osobistych kierowców;

- numer polisy OC sprawcy oraz nazwę właściwego ubezpieczyciela;

- oświadczenie, z którego wyraźnie wynika, kto jest winnym kolizji;

- szkic ukazujący zdarzenie oraz jego opis;

- podpisy obydwóch kierowców.

Te dane są konieczne do sporządzenia oświadczenia sprawcy kolizji. W sytuacji wypadku podobne oświadczenie jest już sporządzane przez policję, nie zaś uczestników.

Informacja dla ubezpieczyciela

Ostatnim bardzo istotnym krokiem jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem sprawcy wypadku i zawiadomienie go o zaistniałej sytuacji. Wówczas ubezpieczyciel może podjąć kroki, które mają na celu likwidację szkody, rozpoczynając od przysłania rzeczoznawcy, który ma określić wielkość szkody i ją wycenić. Jeśli chcesz, by wycena była jak najbardziej rzetelna, możesz skorzystać z pomocy mechanika, który może być obecny w trakcie oględzin.

Wszystkie inne formalności powinny zostać dopełnione w trakcie kilkunastu dni i wówczas otrzymamy pieniądze z ubezpieczenia sprawcy i będziemy mogli podjąć się naprawy naszego pojazdu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE