Czym są zawroty głowy?
O zawrotach głowy mówimy wtedy, gdy osoba odczuwa wirowanie, kołysanie, brak uczucia równowagi. Są to odczucia subiektywne, a częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem. Zawroty głowy można podzielić na układowe oraz nieukładowe. Te pierwsze charakteryzuje uczucie ruchu kołowego w otoczeniu pacjenta, natomiast drugie są trudniejsze do zdefiniowania i najczęściej określane są jako uczucie niepewności i niestabilności podczas przebywania w pozycji pionowej.
Niewątpliwie zawrotów głowy nie należy bagatelizować. Nie zawsze świadczą one o poważnej dolegliwości, natomiast niekiedy są to jedne z pierwszych symptomów rozwijającej się choroby.
Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy
Przyczyny zawrotów głowy mogą być błahe, a niekiedy mogą zwiastować poważne choroby różnych układów w organizmie. Występują często podczas zmiany pozycji z leżącej na stojącą lub pochylaniu głowy w dół i odchyleniu do góry (są to tzw. łagodne położeniowe zawroty głowy). Do innych przyczyn zawrotów głowy zaliczamy:
- choroby uszu (w tym ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego),
- choroby ogólnoustrojowe (w tym nadciśnienie tętnicze, arytmie),
- choroby układu nerwowego (np. padaczka),
- migrenowe bóle głowy,
- stwardnienie rozsiane,
- choroby nowotworowe.
Zawroty głowy mogą być wywołane również zaburzeniami krążenia krwi w mózgu. Do takiej sytuacji może dojść m.in. w wyniku udaru niedokrwiennego, krwawień śródczaszkowych, a także obrzęku mózgu. Niekiedy zawrotom głowy mogą towarzyszyć również inne objawy, takie jak wymioty oraz nudności, zaburzenia równowagi, blada skóra, uczucie gorąca.
Do zdecydowanie najczęstszych przyczyn zawrotów głowy należą jednak te związane z uchem wewnętrznym. Duży odsetek chorych ma zawroty głowy spowodowane zaburzeniami psychologiczno-psychiatrycznymi. Są również pacjenci, u których mimo badań diagnostycznych nie udaje się ustalić konkretnej przyczyny występowania tej dolegliwości.
Jak leczy się zawroty głowy?
Jeśli zawroty głowy towarzyszą nam często, to zdecydowanie należy skonsultować ten fakt z lekarzem. Najlepiej udać się w tym celu do laryngologa lub neurologa. Lekarz ustala diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem, niekiedy może zlecić również wykonanie dodatkowych badań (np. badanie funkcji narządu równowagi, tomografię komputerową).
Leki na zawroty głowy dostępne są w większości na receptę. Preparaty bez recepty, głównie w składzie zawierają wyciąg z miłorzębu japońskiego. Miłorząb japoński to znany i przebadany surowiec roślinny o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne w mózgu, poprawiając jego ukrwienie. Miłorząb działa również neuroprotekcyjnie, czyli ochronnie na komórki układu nerwowego. Tabletki na zawroty głowy bez recepty, jakie są dostępne na rynku, to również preparaty homeopatyczne. Jeśli pojawią się zawroty głowy, warto również dokładniej przyjrzeć się codziennej higienie uszu. Może się zdarzyć, że zawroty głowy czy też szumy uszne, spowodowane są zalegającą w uszach woskowiną. W wyniku nieprawidłowego oczyszczania uszu (np. poprzez stosowanie patyczków do uszu, które zamiast usuwać woskowinę, ubijają ją w korek), może dojść do mechanicznego zatkania otworu słuchowego. Niekiedy może to powodować szumy uszne, a nawet zawroty głowy. Dlatego też kiedy wystąpią takie dolegliwości, warto zaopatrzyć się w specjalny preparat na bazie naturalnych olejów roślinnych (np. oliwy z oliwek), który w bezpieczny sposób oczyści nasze uszy z nadmiaru woskowiny. Oprócz metod farmakologicznych leczenia zawrotów głowy, lekarz może zalecić także rehabilitację ruchową, a w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.