Reklama

Zgubiłeś kartę pojazdu? Dowiedz się, co należy zrobić.

Opublikowano:
Autor:

Zgubiłeś kartę pojazdu? Dowiedz się, co należy zrobić. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Karta pojazdu to dokument, który jest wydawany w Polsce od 1 lipca 1999 roku dla każdego samochodu. Obok dowodu rejestracyjnego oraz wydruku poświadczającego posiadanie ważnej polisy ubezpieczeniowej OC, jest ona obowiązkowym dokumentem, a jej posiadanie reguluje Prawo o ruchu drogowym (art. 77 pkt 1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku). Jak należy postępować na wypadek jej utraty?

Dlaczego karta pojazdu jest taka ważna?

W karcie zawarte są najważniejsze informacje dotyczące konkretnego samochodu – dane identyfikacyjne (m.in. marka, model, typ, rok produkcji, nr VIN) oraz techniczne pojazdu, data pierwszej rejestracji, informacje o wszystkich właścicielach, a także o zmianie tablic rejestracyjnych. Dokument ten jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek kradzieży auta, ponieważ jego brak nie pozwoli złodziejowi na przerejestrowanie pojazdu.

Kartę najlepiej jest trzymać w bezpiecznym miejscu w domu. Nie jest potrzebna do podpisania nowej umowy ubezpieczeniowej, jak i podczas kontroli drogowych.

Jak wyrobić nowy dokument?

Wniosek o wydanie nowej karty pojazdu można z reguły pobrać ze stron internetowych urzędów miast. Po wydrukowaniu i wypełnieniu dokumentu zanosimy go do odpowiedniego wydziału komunikacji. Oczywiście możemy całą procedurę przeprowadzić również na miejscu, w samej instytucji. Do wniosku konieczne jest załączenie innych dokumentów, w zależności od powodu wyrobienia wtórnika. Rozróżniamy następujące przypadki:

  • Karta pojazdu została zgubiona – należy dostarczyć do urzędu dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o utracie karty
  • Dokument zgubił poprzedni posiadacz pojazdu lub zaginął przed ponowną rejestracją. W tym wypadku zanosimy do wydziału dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, zaświadczenie z poprzedniego urzędu, w którym dane auto było zarejestrowane, oraz oświadczenie o stracie karty podpisane przez poprzedniego lub nowego właściciela samochodu (w zależności od tego, kto zgubił dokument)
  • W karcie nie ma miejsca na kolejne wpisy lub została ona zniszczona. W urzędzie należy przedłożyć dowód rejestracyjny oraz dotychczasową kartę
Należy pamiętać, że podpisane przez nas oświadczenia i zaświadczenia są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Na sam wtórnik czeka się do 30 dni od momentu złożenia wniosku.

Koszty wyrobienia nowej karty

Do 15 kwietnia 2006 roku opłata za wydanie wtórnika wynosiła aż 500 zł. W tym samym roku (17 stycznia) zapadł wyrok, w związku z którym wspomniana kwota została obniżona do 75 zł. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż opłata w wysokości pięciuset złotych nie jest zgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowa opłata obowiązuje do dziś i dotyczy odbioru karty przez właściciela pojazdu. Jeśli chcemy, aby po dokument do urzędu udał się ktoś inny np. osoba z naszej rodziny (np. żona lub brat), to będzie nas to kosztować dodatkowe 17 zł z tytułu opłaty za pełnomocnictwo.

Czy zarejestrowanie samochodu bez karty pojazdu jest w ogóle możliwe?

Rejestracja samochodu może się odbyć nawet jeśli dokument został zgubiony tuż po zakupie pojazdu. Jednak cała procedura będzie w takim przypadku bardziej złożona – w docelowym urzędzie koniecznym może być złożenie protokołu z policji potwierdzającego utratę karty. Ponadto od poprzedniej instytucji, w której auto było wcześniej rejestrowane, musimy zdobyć zaświadczenie umożliwiające potwierdzenie danych, które zwierał zgubiony przez nas dokument. Należy również pamiętać, że zarejestrowanie pojazdu w taki sposób nie zwalnia nas z konieczności wyrobienia nowej karty pojazdu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE