reklama

Zmiana dachu na starym domu – ekspert Florian Centrum podpowiada

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmiana dachu na starym domu – ekspert Florian Centrum podpowiada - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleRemont dachu to poważna inwestycja, dlatego warto ją przemyśleć oraz dobrze zaplanować. Przede wszystkim należy ustalić, czy prace renowacyjne są konieczne. Jeśli pokrycie dachowe ma już kilkadziesiąt lat, może wymagać konserwacji. Czasami to nie wystarczy i niezbędna jest wymiana dachu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy warto rozważyć zmianę dachu?

Pierwszym krokiem powinna być ocena obecnego pokrycia dachowego oraz określenie ewentualnych problemów, które w nim występują. Wymiana dachu może być konieczna, jeśli przestał on być szczelny. Powszechnym rozwiązaniem jest obecnie membrana dachowa.

Częstym powodem do remontu dachu jest jego niewłaściwa izolacyjność. Przez pokrycie dachowe może uciekać bardzo dużo ciepła, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacyjne budynku. Nowy dach sprawi zatem, że dom będzie bardziej oszczędny i ekologiczny, a funkcjonowanie w nim - bardziej komfortowe.

Wymiana pokrycia dachu bywa niezbędna, jeśli obecne jest w złym stanie technicznym, czyli kruszy się, jest uszkodzone, bądź wybrakowane. Może również się zdarzyć, że na dachu wciąż znajdują się na płyty azbestowe.

W takim wypadku wymiana pokrycia dachowego jest konieczna, również ze względów bezpieczeństwa.

Wybór odpowiednich materiałów

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiednich materiałów, które zastąpią stare pokrycie. Do wyboru masz dachówkę ceramiczną, różne rodzaje gontów bitumicznych oraz lekkie i efektowne blaszane pokrycia dachowe – blachodachówki oraz blachy płaskie. Które z nich wybrać?

Dachówka ceramiczna i blachodachówka uchodzą za najtrwalsze i najbardziej popularne materiały. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że pierwszy wariant jest znacznie droższy. Pokrycie z blachy jest tańsze, a jego parametry technologiczne są równie dobre. To oznacza, że wybierając blachodachówkę, stawiasz na trwały dach, a jednocześnie nie przepłacasz. Szeroki wybór wysokiej jakości blaszanych pokryć znajdziesz w ofercie Florian Centrum.

Pamiętaj o przeprowadzeniu wymiany pokrycia dachowego w taki sposób, aby kolor dachu pasował stylistycznie nie tylko do bryły budynku, ale także obiektów znajdujących się w sąsiedztwie..

Wybór profesjonalnego wykonawcy

Remont dachu, zwłaszcza jeśli będzie zawierał wymianę więźby dachowej, powinien przeprowadzić odpowiedzialna i doświadczona firma. Roboty budowlane polegające na wymianie materiału na dachu są skomplikowane i wymagają sporej wiedzy. Od jakości wykonania zależy trwałość i szczelność pokrycia.

Czy trzeba mieć pozwolenie na wymianę dachu?

W przypadku wymiany starego pokrycia wraz z więźbą lub dużej ingerencji w konstrukcję dachu konieczne może być dopełnienia formalności. Wówczas remont dachu wymaga zgłoszenia w wydziale architektoniczno-budowlanym w urzędzie miasta lub gminy.

Prace polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego bez zmian konstrukcyjnych budynku są uważane za remont dachu. Dlatego też nie ma konieczności ich zgłaszania. Wymiana pokrycia dachowego bez ingerencji w więźbę dachową jest zatem remontem. Nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.

Zmiana parametrów technicznych lub użytkowych budynku definiowane są jako przebudowa. Wówczas trzeba je zgłosić. Jeśli prace spowodują powiększenie obszaru oddziaływania budynku na sąsiednie działki, wymagane jest pozwolenie na budowę. Jest tak również w przypadku, gdy planujesz wymienić pokrycie budynku wpisanego do rejestru zabytków lub objętego ochroną konserwatorską.

Przy takiej przebudowie dachu potrzebne jest potwierdzenie dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Przebieg prac i etapy wymiany dachu

Jak wygląda kolejność przewidywanych robót budowlanych? Gdy więźba dachowa jest w dobrym stanie, można ułożyć materiał na starym pokryciu bez konieczności jego zdejmowania. Robi się tak zwłaszcza w przypadku dachów spadzistych pokrytych papą, gontem bitumicznym lub płaską blachą.

Do starej papy (pod warunkiem, że jest równa) przybija się zaimpregnowane kontrłaty i prostopadle do nich łaty. Na tym można ułożyć nowe pokrycie, na przykład blachodachówkę.

Podsumowanie

Remont dachu polegający na wymianie starego pokrycia na nowe poprawia parametry techniczne dachu, a co za tym idzie, pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne budynku. Remontowany dom jest cieplejszy, bardziej estetyczny i bezpieczny dla mieszkańców.

Jeśli szukasz wysokiej jakości blachy na dach, zajrzyj do oferty Florian Centrum. Znajdziesz w niej szeroki wybór blachodachówek o doskonałych właściwościach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo