reklama
reklama

Wirus grypy atakuje łodzian. Chorych jest dwa razy więcej niż rok temu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Wirus grypy atakuje łodzian. Chorych jest dwa razy więcej niż rok temu - Zdjęcie główne

Wirus grypy atakuje łodzian | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieOd początku sezonu epidemicznego 2021/2022, tj. od 1.09.2021 r. zarejestrowano łącznie 25 187 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne. W analogicznym okresie sezonu 2020/2021 zarejestrowano 11 737 zachorowań. W związku z tym NFZ zachęca do szczepień przeciwko grypie - szczególnie te grupy, które mogą to zrobić bezpłatnie.
reklama

Wirus gdyby szaleje w Łodzi. NFZ zachęca do szczepień

Jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odnotowano ponad 25 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne. 

Dla porównania rok temu w tym samym czasie takich zachorowań było niespełna 12 tys. Skąd więc taki przyrost zachorowań?

Jak tłumaczą eksperci, rosnąca liczba osób chorujących na grypę wynika z tego, że wróciliśmy już do normalnej mobilności, która była ograniczona w okresie wprowadzenia restrykcji pandemicznych.

- Przez większość czasu przebywaliśmy w domach, ograniczaliśmy kontakty międzyludzkie spowodowane lockdownem. Obecnie nie trzymamy już dystansu, rzadko nosimy maseczki, dlatego ryzyko szerzenia się zakażeń przenoszonych drogą kropelkową jest dużo wyższe – powiedziała PAP.PL prof. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

reklama

Bezpłatne szczepienia na grypę. Kogo obowiązują?

W związku z przyrostem zachorowań na grypę, łódzki oddział NFZ-u apeluje o to, by szczepić się na grypę. W tym sezonie grypowym podanie szczepionki, w ramach akcji bezpłatnych szczepień przeciw grypie, oferuje ponad 3 700 punktów w Polsce, w tym 240 punktów w województwie łódzkim, a prawie 100 w samej Łodzi. 

reklama

Uprawnieni do bezpłatnych szczepień przeciw grypie są m.in.:

  • pracownicy podmiotów leczniczych,
  • farmaceuci, technicy farmaceutyczni,
  • osoby w wieku 75+,
  • nauczyciele i wykładowcy uczelni wyższych,
  • nauczyciele i inne osoby pracujące w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym, w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
  • pracownicy placówek pomocy społecznej, pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów,
  • pacjenci oddziału medycyny paliatywnej, osoby przebywające w domach pomocy społecznej, pracownicy placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
  • funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, strażnicy straży gminnej (miejskiej) oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.
Aby bezpłatnie się zaszczepić przeciw grypie, nie trzeba prosić lekarza o receptę na szczepionkę. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów szczepień wskazanych na mapie lub pod numerem 800 190 590  i umówić termin szczepienia. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie, a następnie porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do zabiegu.

reklama

Jak rozpoznać, że mam grypę?

Grypa niesie ze sobą szereg różnych dolegliwości, które pozwalają na dość szybkie zdiagnozowanie choroby. Jej głównymi cechami są:

  • bardzo szybki rozwój (wirus szybko się namnaża)
  • wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy
  • bóle mięśniowe
  • ogólne uczucie osłabienia i rozbicia
  • niekiedy wymioty i łagodna biegunka, u małych dzieci ból brzucha.
Rozpoznanie grypy i odróżnienie jej od przeziębienia nie jest łatwe, dlatego należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

reklama

W razie podejrzenia grypy w żadnym wypadku nie należy chodzić do pracy. Koniecznie trzeba zostać w domu i odpoczywać.

Grypa mija sama, zwykle po 7 dniach. Jednak czasami mogą pojawić się powikłania, dlatego lekarze apelują, by nie bagatelizować już pierwszych objawów choroby.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama