Reklama

Reklama

Jakie świadczenia przysługują uchodźcom z Ukrainy? ZUS uruchamia specjalną infolinię

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Jakie świadczenia przysługują uchodźcom z Ukrainy? ZUS uruchamia specjalną infolinię - Zdjęcie główne

Jakie świadczenia przysługują uchodźcom z Ukrainy? ZUS uruchamia specjalną infolinię | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Z powodu wojny w Ukrainie już ponad dwa miliony obywateli tego państwa wjechało do Polski szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych. ZUS uruchomił specjalną infolinię w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla Ukraińców. Uwaga! Chodzi jedynie o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego, w wyniku konfliktu zbrojnego.

Reklama

ZUS uruchamia infolinię dla uchodźców z Ukrainy

Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl. 

- Konsultanci infolinii udzielają informacji: o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Jak dodaje M. Kiełczyńska, na stronie internetowej ZUS uchodźcy również znajdą najważniejsze informacje w języku ukraińskim. 

Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. Łącznie jest ich obecnie ponad 300. Pracownicy ZUS zorganizowali także zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców i przekazali je organizacjom pomocowym.

Duże zainteresowanie infolinią. Konsultanci odebrali prawoie 850 połączeń

Już pierwszego dnia działania infolinii konsultanci odebrali 845 połączeń, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim.

Najwięcej pojawiło się ogólnych pytań, tj. jakie świadczenia przysługują z ZUS i co należy zrobić, aby złożyć wniosek - o to zapytało 362 klientów. 88 osób zapytało kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 osób o terminy składania wniosków. Największe zainteresowanie wzbudził wniosek o 500+. 78 osób było zainteresowanych profilem PUE - przede wszystkim rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych.

Klienci pytali także o Kartę Polaka - czy na jej podstawie można ubiegać się o świadczenia z ZUS, jakie dokumenty są potrzebne, aby złożyć wniosek, w jaki sposób złożyć wniosek, co jeśli ponownie przekroczą granicę polsko-ukraińską lub jeśli granicę przekroczono z innym państwem oraz jak zarejestrować profil PUE ZUS.

Źródło: ZUS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy