ZUS uruchamia infolinię dla uchodźców z Ukrainy
Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl.
- Konsultanci infolinii udzielają informacji: o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.
Jak dodaje M. Kiełczyńska, na stronie internetowej ZUS uchodźcy również znajdą najważniejsze informacje w języku ukraińskim.
Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. Łącznie jest ich obecnie ponad 300. Pracownicy ZUS zorganizowali także zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców i przekazali je organizacjom pomocowym.
Duże zainteresowanie infolinią. Konsultanci odebrali prawoie 850 połączeń
Już pierwszego dnia działania infolinii konsultanci odebrali 845 połączeń, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim.Najwięcej pojawiło się ogólnych pytań, tj. jakie świadczenia przysługują z ZUS i co należy zrobić, aby złożyć wniosek - o to zapytało 362 klientów. 88 osób zapytało kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 osób o terminy składania wniosków. Największe zainteresowanie wzbudził wniosek o 500+. 78 osób było zainteresowanych profilem PUE - przede wszystkim rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych.
Klienci pytali także o Kartę Polaka - czy na jej podstawie można ubiegać się o świadczenia z ZUS, jakie dokumenty są potrzebne, aby złożyć wniosek, w jaki sposób złożyć wniosek, co jeśli ponownie przekroczą granicę polsko-ukraińską lub jeśli granicę przekroczono z innym państwem oraz jak zarejestrować profil PUE ZUS.
Źródło: ZUS
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.