reklama
reklama

500 plus dla uchodźców. Wiadomo, ile wniosków wpłynęło w powiecie kutnowskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

500 plus dla uchodźców. Wiadomo, ile wniosków wpłynęło w powiecie kutnowskim  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaZ informacji przekazanych przez ZUS wynika, że do 7 kwietnia w całym kraju uchodźcy z Ukrainy złożyli w sumie ponad 230 tys. wniosków o 500 plus, w województwie łódzkim było ich 13,2 tys. Ile wniosków wpłynęło w powiecie kutnowskim? Mamy oficjalne dane.
reklama

Uchodźcy w Łódzkiem i powiecie kutnowskim. Ilu złożyło wniosek o 500 plus?

 

7,7 tys. złożonych w Łódzkiem wniosków wniosków obejmuje 12 tys. dzieci -  na bieżący okres świadczeniowy tj. do końca maja br. oraz 5,5 tys. wniosków na 8,6 tys. dzieci na nowy okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca br., a kończy 31 maja 2023 r. Na terenie województwa łódzkiego najwięcej wniosków wpłynęło w Łodzi. Na oba okresy świadczeniowe w sumie 3,8 tys. wniosków, z tego 2,3 tys. na bieżący okres świadczeniowy oraz 1,5 tys. wniosków na nowy okres świadczeniowy.

reklama

W powiecie kutnowskim wpłynęło łącznie 750 wniosków, w tym 394 wnioski obejmują 635 dzieci na bieżący okres świadczeniowy oraz 356 wniosków na 572 dzieci na nowy okres świadczeniowy. 

Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przyjechali z Ukrainy do Polski po 23 lutego br., w związku z działaniami wojennymi, mogą złożyć elektroniczny wniosek o 500+ przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS. Z wnioskiem mogą wystąpić też m.in. obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej zamieszkiwali w Polsce, ale po 23 lutego br. z Ukrainy do Polski przyjechały ich dzieci, które mają być objęte świadczeniem (dzieci do 18 lat).

reklama

Świadczenia dla uchodźców. Jak złożyć wniosek?

 

Do złożenia wniosku potrzebny jest specjalny numer Pesel UKR dla osoby wnioskującej oraz dzieci na które ma być przyznane świadczenie, polski numer rachunku bankowego oraz polski numer telefonu.

Obywatele Ukrainy, którzy mają utworzony profil zaufany (ePUAP), mogą samodzielnie założyć profil na PUE ZUS, potwierdzić go za pomocą e-PUAP-u i złożyć wniosek o świadczenie 500+ przez PUE ZUS. Przy zakładaniu profilu na PUE można wybrać język ukraiński, w którym podawane będą nazwy pól do wypełnienia. Sam wniosek SW-U o świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy również obsługiwany jest w języku ukraińskim.

reklama

Na stronie internetowej zus.pl. w języku ukraińskim znajdują się informacje na temat świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Informacji na temat świadczeń, tego jak wypełnić wniosek oraz jak założyć profil na PUE ZUS udzielają też pracownicy specjalnie utworzonej linii telefonicznej, obsługiwanej w języku ukraińskim i polskim pod numerem telefonu 22 444 02 55. Infolinia czynna jest w godzinach od 8:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku. Pytania w sprawie świadczeń można też kierować na specjalnego maila ua@zus.pl.

reklama

Od wtorku, 5 kwietnia br., obywatele Ukrainy mogą korzystać z konsultacji on-line w języku ukraińskim. W e-wizycie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie uczestniczył ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego. Podczas e-wizyty obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać pomoc w złożeniu wniosków o świadczenia dla rodzin np. 500+ i w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby zarezerwować e-wizytę, należy wejść na stronę https://e-wizyta.zus.pl/ua. 

Pomoc przy złożeniu wniosku oraz założeniu profilu na PUE ZUS można też uzyskać w placówkach ZUS na salach obsługi klientów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama