reklama
reklama

Nadchodzą ważne zmiany w Kodeksie pracy. Obejmą przede wszystkim rodziców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Nadchodzą ważne zmiany w Kodeksie pracy. Obejmą przede wszystkim rodziców - Zdjęcie główne

Nadchodzą ważne zmiany w Kodeksie pracy. Obejmą przede wszystkim rodziców | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy. Szykują się m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich i warunkach wypowiedzeń. O szczegółach informuje szefowa resortu, Marlena Maląg.
reklama

Zmiany w warunkach zatrudnienia i wypowiedzeń

Pierwszym ważnym założeniem jest zapis, iż pracodawca będzie musiał przekazywać – co do zasady w ciągu 7 dniu od dopuszczenia pracownika do pracy – informację o dodatkowych warunkach związanych z zatrudnieniem. Chodzi m.in. o szkolenia, procedury rozwiązania stosunku pracy, czy informacje o wymiarze przysługującego mu płatnego urlopu.

Zmiany w przepisach będą też dotyczyć umów na okres próbny, a pracownik, który wykonywał pracę co najmniej pół roku będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Pracodawca będzie miał wówczas miesiąc na pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem.

- Oczywiście dzisiaj pracownik też ma takie prawo, ale pracodawca nie musi się do tego odnosić. Po zmianach będzie zobowiązany uzasadnić swoją decyzję – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. 

Nawet przy umowie terminowej pracodawca będzie musiał uzasadnić, dlaczego wypowiada umowę o pracę na czas określony.

- Pozornie nie wygląda to na wielką zmianę, ale jest to ważne, gdyż umowy na czas określony obecnie są wypowiadane bez podania przyczyny. Tutaj pracodawca będzie musiał umotywować, dlaczego wypowiada umowę pracownikowi - wyjaśnia minister Maląg.

Zmiany w urlopie rodzicielskim

Główna zmiana to wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Obecnie są to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancję 9 tygodni urlopu, których nie będzie mógł przenieść na drugiego rodzica.

Minister Maląg zaznaczyła również, że urlopu rodzicielskiego nie trzeba będzie wykorzystywać od razu, a maksymalnie w pięciu częściach do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. 

Szykują się także zmiany w urlopach ojcowskich. 

- Obecnie ojcowie mogą wykorzystać dwutygodniowy urlop do 24 miesiąca życia dziecka. Po zmianach będzie to do 12 miesiąca życia dziecka. Zgodnie z prawem urlop ten musi być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem – podkreślała.

Sporo ułatwień dla rodziców 

Wśród zmian w kodeksie można zauważyć sporo kwestii związanych bezpośrednio z opieką rodziców nad dziećmi. W planach znajduje się m.in. elastyczna organizacja pracy dla rodziców dzieci w wieku do 8 lat. W przypadku nieuwzględnienia wniosku pracownika o skorzystanie z takiego trybu pracy, pracodawca będzie musiał pisemnie poinformować go o przyczynie odmowy. Dziś nie ma takiego obowiązku. 

Po zmianie przepisów pracodawcy nie będą mogli zlecać – bez zgody pracownika – pracy w nocy, delegacji czy w godzinach nadliczbowych tym pracownikom, którzy opiekują się dziećmi w wieku do 8 lat. 

Marlena Maląg zapowiedziała, że dyrektywa wprowadza również dodatkowe urlopy, których w Polsce do tej pory nie było. Do porządku prawnego wejdzie urlop opiekuńczy.

- To pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, ale też innemu członkowi rodziny np. starszym rodzicom czy małżonkowi, wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych - wyjaśniła minister.

W kodeksie pracy ujęte zostanie też zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, przysługujące w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Pracownik z takiego zwolnienia mógłby skorzystać w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin) w roku kalendarzowym, a za każdy dzień przysługiwałaby mu połowa wynagrodzenia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama