reklama
reklama

Wojna w Ukrainie: Sejm przyjął ustawę sankcyjną. Nie wszyscy jednak ją poparli

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Wojna w Ukrainie: Sejm przyjął ustawę sankcyjną. Nie wszyscy jednak ją poparli  - Zdjęcie główne

Wojna w Ukrainie: Sejm przyjął ustawę sankcyjną. Nie wszyscy jednak ją poparli | foto poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Sejm przyjął w czwartek tzw. ustawę sankcyjną, dzięki której możliwe będzie zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję. Ustawa zawiera także zakaz używania i propagowania symboli wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
reklama

Ustawa sankcyjna. Co zakłada?

Ustawa zakłada przede wszystkim wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, a także możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę. Ponadto zakazuje używania i propagowania symboli wspierających agresję Federacji Rosyjskiej.

- Ustawa wymierzona jest w podmioty rosyjskie, ale też białoruskie. Jest wyrazem naszej solidarności z walczącą o wolność Ukrainą - powiedział poseł sprawozdawca Paweł Hreniak (PiS) w środę podczas drugiego czytania ustawy.

Za ustawą głosowało 445 posłów, żaden nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się jednak 11 parlamentarzystów, wszyscy z koła poselskiego Konfederacji.

Jakie poprawki przyjęto?

W środę na posiedzeniu połączonych komisji posłowie wprowadzili wiele poprawek. Jedna z nich, zgłoszona przez posła PiS Piotra Kaletę, rozszerzyła zakaz importu węgla zza wschodniej granicy o Białoruś oraz doprecyzowała rodzaje węgla, który będzie podlegał zakazowi.

Posłowie przegłosowali też poprawkę zgłoszoną przez posła Lewicy Tomasza Trelę, zgodnie z którą zakazuje się stosowania, używania i propagowania symboli lub nazw wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Naruszający ten zakaz podlegali będą karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Warto dodać, że Sejm przyjął także poprawkę zgłoszoną przez Koalicję Obywatelską, by wykreślić z projektu ustawy artykuł obligujący ministra spraw wewnętrznych do publikowania w środkach masowego przekazu listy osób lub podmiotów, wobec których zastosowano przepisy tej ustawy.

- Minister będzie te informacje przekazywał w internetowym biuletynie informacji publicznej - tłumaczyli konsekwencję przyjęcia tej poprawki posłowie.

Przyjęto również poprawkę zgłoszoną przez PiS, by rozszerzyć proponowany w projekcie katalog osób mających dostęp do akt w sprawach celno-skarbowych o Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama