Reklama

Reklama

Rozpoczęła się wielka bitwa o Donbas. Wojna wkracza w nowy etap

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gov.pl

Rozpoczęła się wielka bitwa o Donbas. Wojna wkracza w nowy etap - Zdjęcie główne

Rozpoczeła się długo zapowiadana ofensywa wojsk rosyjskich w Donbasie | foto Gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat W trakcie wystąpienia w poniedziałkowy wieczór (18.04) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o rozpoczęciu długo zapowiadanej bitwy o Donbas. Ukraińskie media donoszą o ogromnych eksplozjach na froncie wschodnim. Wielu analityków wojennych podkreśla, że bitwa może mieć kluczowe znaczenie dla zwycięstwa w całej wojnie.

Reklama

Prezydent Zełenski poinformował o rozpoczęciu bitwy o Donbas 

Mimo zapewnień rosyjskiej propagandy o sukcesach armii w Ukrainie, po 45 dniach Kreml zdecydował o przekazaniu dowództwa nad całą operacją wojenną w ręce jednej osoby. Kilka dni temu główne dowództwo objął znany ze swej bezwzględności generał Aleksander Dwornikow, który kierował m.in. działaniami w Syrii. 

Po początkowych próbach zdobycia Kijowa i działań na wielu frontach, w ostatnim czasie armia rosyjska przegrupowywała się i dozbrajała, by ruszyć na Donbas. Strategia agresora zakłada natarcie z trzech kierunków: północy, wschodu i południa, okrążenie oddziałów ukraińskich i zadanie im dotkliwych strat. 

O rozpoczęciu ataku na Donbas w swoim wieczornym, poniedziałkowym wystąpieniu poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na linii frontu wschodniego doszło do wielu eksplozji i ostrzałów. To drugi etap wojny, w którym siły rosyjskie będą starać się uzyskać kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim, a także okolicami Chersonia. 

Analitycy wojenni podkreślają ogromne znaczenie bitwy o Donbas w kontekście zwycięstwa którejś ze stron w całej wojnie. Dodatkową presją dla wojsk rosyjskich jest zbliżająca się data 9 maja, czyli święta narodowego w związku z rocznicą zwycięstwa nad Niemcami w II wojnie światowej.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy