Reklama

Reklama

Szef ukraińskiej dyplomacji w Polsce: „Rosja jest gorsza niż ISIS”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook: Muzeum Powstania Warszawskiego

Szef ukraińskiej dyplomacji w Polsce: „Rosja jest gorsza niż ISIS” - Zdjęcie główne

Szef ukraińskiej dyplomacji w Polsce: „Rosja jest gorsza niż ISIS” | foto Facebook: Muzeum Powstania Warszawskiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, odwiedził w niedzielę Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie zwołanej tam konferencji prasowej zapewnił, że mimo rosyjskich okrucieństw, Ukraina w dalszym ciągu jest gotowa do rozmów. Stwierdził także, że Rosja jest gorsza niż ISIS pod względem skali bezwzględności popełnionych zbrodni.

Reklama

Dmytro Kułeba został zapytany o prawdopodobieństwo spotkania między prezydentami Rosji i Ukrainy. Jak stwierdził, wciąż trwają prace nad taką możliwością.

- Pracujemy nad tym, ale trudno powiedzieć, jakie są szanse. Mogę potwierdzić, że jesteśmy gotowi mimo wszystkich okrucieństw popełnionych przez Rosję. Uważamy, że musimy ich powstrzymać. Powstrzymujemy ich na polu walki, ale musimy ich powstrzymać także dyplomatycznie; sprawić, żeby Putin zmienił stanowisko. Pracujemy nad tym spotkaniem, ale jest coraz trudniej rozmawiać z Rosjanami – mówił. 

Masakra cywilów w Buczy: „Rosja jest gorsza niż ISIS”

Bucza w obwodzie kijowskim to jedno z miejsc, w których toczyły się szczególnie ciężkie walki z rosyjskimi wojskami próbującymi okrążyć stolicę. Panowała tam katastrofalna sytuacja humanitarna, brakowało wody, prądu i żywności. Mieszkańcy byli zmuszeni do ukrywania się przed ostrzałami w piwnicach. 

Szef ukraińskiego MSZ odniósł się do ujawnionionej tam masakry cywilów, komentując, że jest to "najbardziej oburzające okrucieństwo XXI wieku".

- Mówimy o Buczy, ale nie powinniśmy zapominać o innych miastach i wioskach w regionie kijowskim, które także stały się miejscem zbrodni rosyjskiej armii. Po tym, co widzieliśmy w Buczy i okolicach, możemy bez przesady powiedzieć, że Rosja jest gorsza niż ISIS, jeśli chodzi o skalę i bezwzględność popełnionych zbrodni. Będziemy zbierać wszystkie dowody, będziemy współpracować ze wszystkimi odpowiednimi instytucjami międzynarodowymi, by zidentyfikować i pociągnąć winnych do odpowiedzialności – zaznaczył.

Odkryto masowy grób cywilów w Buczy. Pochowano tam kilkaset osób

Warto wspomnieć o jednym z najnowszych doniesień CNN. W Buczy, po tym jak z miasta wycofały się wojska rosyjskie, odnaleziono masowy grób cywilów. Nie wiadomo, ile dokładnie osób tam pochowano. Mieszkańcy mówią o 150 ofiarach tam pogrzebanych, natomiast burmistrz miasta Anatolij Fedoruk twierdzi, że rosyjscy żołnierze zamordowali ponad 300 mieszkańców miasta. Część ofiar miała "związane za plecami ręce", a strzały "oddano w tył głowy".

Towarzysząca ministrowi Kułebie posłanka do Rady Najwyższej Ukrainy Mariana Bezuhla przypomniała, że rosyjskie wojsko dopuściło się zbrodni także w innych miastach, a sprawcy "powinni za to zapłacić". Porównała masakrę cywilów z Buczy do zbrodni II wojny światowej.

- Irpień to jedno z miast regionu Kijowa. Na własne oczy widziałam, jak snajper strzelał do ludzi czekających na ewakuację, żeby utrzymać atmosferę strachu – mówiła. 

W trakcie swojej wizyty szef ukraińskiej dyplomacji zwiedził warszawskie muzeum oraz wpisał się do księgi pamiątkowej. Złożył także hołd żołnierzom AK pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy