Ruszają nabory do nowego projektu Fundacji Pro Aperte - Bezpłatna Mobilna terapia dzieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ruszają nabory do nowego projektu Fundacji Pro Aperte - Bezpłatna Mobilna terapia dzieci - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane

Fundacja Pro Aperte istnieje od 2018. Prowadzi aktywne działania edukacyjne, terapeutyczne i wspierające na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami, przede wszystkim w spektrum autyzmu, na terenie Miasta Kutna. Może pochwalić się już realizacją kilku dużych projektów, które zwiększyły dostępność do specjalistycznych usług terapeutycznych.

Fundacja Pro Aperte od 1 lipca rozpoczęła realizację projektu „Dzieci-Rodzice-Szkoła. Mobilne działania terapeutyczno-edukacyjno-interwencyjne”, który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywateskiego w ramach programu Nowe FIO. Projekt będzie realizowany do 30.06.2023 roku, a jego głównym celem jest zwiększenie dostępności lokalnego społeczeństwa do działań terapeutycznych, edukacyjnych oraz wiedzy praktycznej.

W ramach projektu przewidziane są cztery, uzupełniające się obszary działań. Pierwsze z nich, mobilna terapia indywidualna dzieci i młodzieży, jest kontynuacją innowacyjnych działań z 2020 roku, podczas których Fundacja Pro Aperte zrealizowała 400 godzin bezpłatnej terapii, odbywającej się w miejscu zamieszkania lub nauki dziecka. W ramach bieżącej edycji FIO usługi terapeutyczne będą skierowane do 25 dzieci, każde dziecko skorzysta z 20 nieodpłatnych godzin terapii np. logopedycznej, psychologicznej lub pedagogicznej. Zajęcia rozpoczną się już we wrześniu 2021.

Wsparcie terapeutyczne ma na celu poprawę jakości życia dzieci i ich rodzin poprzez zwiększenie dostępności do specjalistycznych usług terapeutycznych. W związku z tym kolejny obszar przewidziany do realizacji w ramach projektu to konsultacje psychologiczno-pedagogiczne dla rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i terapeutycznymi. Rodzina dzieci z niepełnosprawnościami lub różnymi trudnościami na co dzień doświadcza wielu problemów i stresujących sytuacji, wsparcie terapeutów ma na celu ma pomóc rodziców uzyskać potrzebne informacje, jak np. poradzić sobie z diagnozą, jak wspierać dziecko w jego rozwoju, jak radzić sobie z wyzwaniami rozwojowymi na różnych etapach. W Ramach tego obszaru projekt przewiduje 100 bezpłatnych godzin konsultacji.

Projekt „Dzieci-Rodzice-Szkoła” zakłada, że w/w relacje są od siebie zależne i bardzo się uzupełniają, zatem nie można pomijać tak istotnego aspektu, jakim jest właściwe dostosowanie oddziaływań edukacyjnych w placówkach, do których uczęszczają dzieci, posiadające np. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Kolejne działanie, realizowane w ramach projektu, jest skutkiem wielu odbytych rozmów z rodzicami i młodzieżą w spektrum autyzmu z Klubu Świadomej Młodzieży, który od kwietnia 2021 działa przy Fundacji Pro Aperte, podczas których wysunął się wniosek, że nie zawsze potrzeby osób w spektrum są dobrze rozumiane w szkołach. Nie jest to wynik złej woli, tylko często niewystarczającej wiedzy o spektrum autyzmu i wynikających z niego potrzebach. W związku z tym Fundacja Pro Aperte, wraz z zaprzyjaźnioną łódzką Fundacją Autism Team, w ramach projektu przeprowadzi cykl szkoleń dla Rad Pedagogicznych w 6 placówkach oświatowych dotyczących właściwego wdrażania modelu edukacji włączającej. Szkolenie poprowadzi ekspert edukacji włączającej oraz dorosła osoba w spektrum autyzmu. Dodatkowo w ramach tego działania zostanie wyprodukowany bezpłatny e-kurs dla nauczycieli szkół podstawowych z powiatu kutnowskiego, gostynińskiego i łęczyckiego.

Czwartym, innowacyjnym na skalę regionalną, działaniem będzie powstanie przy Fundacji Pro Aperte Pogotowia Interwencyjnego. Specjaliści Fundacji odbędą szereg specjalistycznych szkoleń, przygotowujących ich do roli mediatorów w sprawach interwencyjnych. Pogotowie ma pełnić funkcję wspierającą dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, ale również placówek edukacyjnych  w sprawach dotyczących właściwego organizowania procesu edukacyjno-terapeutycznego w szkołach.

Każdy projekt realizowany przez Fundację Pro Aperte ma również na celu angażowanie społeczności lokalnej w działania związane z projektem oraz zwiększanie jej wrażliwości i świadomości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

„Projekt sfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywa­telskich NOWEFIO na lata 2021-2030”

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE