Nazwa maraton pochodzi od miejscowości Marathon w Grecji. Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi.
Bieg ten stał się podstawą romantycznych historii, według których posłaniec Filippides pobiegł do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska. Po przekazaniu tej wiadomości padł martwy.
Michel Bréal, francuski filolog, zainspirowany historią marszu zasugerował by włączono bieg na dystansie odpowiadającym odległości z Marathonu do Aten do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach. Tak to się zaczęło. Potem coraz więcej państw i miast zaczęło organizować biegi na dystansie maratonu.
Coraz częściej wielu biegaczy wyjeżdża na maratony poza granice naszego kraju. W październiku w Monachium również dwóch biegaczy zdobyło medale na dystansie maratońskim.