reklama

15lecie Straży Miejskiej

Opublikowano:
Autor:

15lecie Straży Miejskiej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia28 lipca w UM Kutno odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 15 rocznicy powołania Straży Miejskiej w Kutnie.W trakcie uroczystości Zbigniew Burzyński podziękował funkcjonariuszom Straży Miejskiej za wieloletnią służbę, wręczył listy gratulacyjne oraz pamiątkowe grawertony. Gratulacje i ciepłe słowa uznania dla pozytywnej działalności funkcjonariuszy Straży Miejskiej, skierowali również: Andrzej Dąbrowicz - Starosta Kutnowski, Zdzisław Sapiejka - Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego oraz Bogusław Foks – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie.W rozwinięciu informacje o powstaniu kutnowskiej Straży Miejskiej oraz jej celach i zadaniach statutowych.

W dniu 3 czerwca 1991 r. ówczesny Prezydent Miasta Kutna Jerzy Ceranowski wydał Zarządzenie Nr 4/91, na mocy którego z dniem 1 lipca 1991 r. została utworzona Straż Miejska w Kutnie. Na początku zostało zatrudnionych 11 osób a pierwszym Komendantem został Krzysztof Palczewski. W roku następnym Straż Miejska w Kutnie zostało rozszerzona do 16 osób. Taki stan etatowy funkcjonował do 1999 r. Wówczas na stanowisko Komendanta Straży Miejskiej został powołany Ryszard Wilanowski a liczba strażników została zmniejszona do 15 osób.

Podstawą działania straży były normy prawne zawarte w ustawie o policji. Zadania straży oraz uprawnienia i obowiązki strażników w niej sformułowane były wąskie i nastręczały wiele kłopotów interpretacyjnych. Dopiero jednak w 1997 r. Sejm przyjął ustawę o strażach gminnych.

W myśl tej ustawy straż utworzona jest do ochrony porządku publicznego na terenie gminy, pełniąc służebną rolę wobec społeczności lokalnej. Dążąc do zapewnienia porządku publicznego Straż Miejska w Kutnie wykonuje zadania, do których należą m. in. :

  • ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych,
  • czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego,
  • współdziałanie z innymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia
  • obywateli,
  • pomocy w usuwaniu awarii technicznych oraz innych miejscowych zagrożeń,
  • zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia,
  • współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas
  • zgromadzeń i imprez publicznych,
  • przeciwdziałanie negatywnym skutkom spożywania alkoholu.

Powyższe zadania świadczą o niebagatelnej roli, jaką odgrywa Straż Miejska w systemie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W toku podejmowanych czynności służbowych strażnik może m. in. :

  • udzielać pouczeń,
  • legitymować osoby,
  • dokonać ujęcia osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego a także mienia,
  • nakładać grzywny w postępowaniu mandatowym,
  • dokonywać czynności sprawdzających i kierować wnioski o ukaranie do sądu,
  • żądać niezbędnej pomocy od instytucji państwowych i samorządowych,
  • wydawać polecenia porządkowe.

Mimo, że Straż Miejska dysponuje szerokimi możliwościami z zakresu stosowania środków represji, często skupia się na działaniach profilaktycznych i prewencyjnych. Najlepszą bowiem formą walki z zagrożeniami jest likwidacja ich źródeł nie zaś skutków.

Przez 15 lat dzięki działaniom Straży Miejskiej zostały uregulowane w dużym stopniu sprawy czystości i porządku oraz handlu ulicznego w naszym mieście. Strażnicy w trakcie służby zatrzymywali dealerów narkotykowych, sprawców rozbojów, kradzieży i innych przestępstw. Zabezpieczali wielokrotnie miejsca pożarów, wypadków i innych miejscowych zagrożeń oraz imprezy masowe. Wszystkie te działania mają istotne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa w Kutnie.

Skuteczność działań straży poparta jest współdziałaniem z wieloma innymi organami i instytucjami, w tym przede wszystkim z Policją, Państwową Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, MOPS - em oraz wydziałami Urzędu Miasta.

Wychodząc naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu Prezydent Miasta podjął działania zmierzające do zwiększenia stanu osobowego w Straży Miejskiej w Kutnie. Od połowy sierpnia br. zostanie zatrudnionych 8 osób, a system pracy zostanie zmieniony na całodobowy.

Należy mieć na uwadze również fakt, że Straż Miejska stanowi formację samorządu lokalnego. To bowiem sami mieszkańcy miasta najlepiej znają swoje potrzeby, w tym także te, które dotyczą ich bezpieczeństwa. I właśnie w tym należy upatrywać znaczącą rolę Straży Miejskiej w systemie bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszym mieście.

inf. Joanna Brylska
Rzecznik Prasowy - Asystent

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE