reklama
reklama

Aż trzy niezwykłe zjawiska jednej nocy. Co będziemy mogli zobaczyć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook: Z głową w chmurach

Aż trzy niezwykłe zjawiska jednej nocy. Co będziemy mogli zobaczyć? - Zdjęcie główne

To będzie niezwykła noc. | foto Facebook: Z głową w chmurach

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaJuż dziś, pomiędzy godziną 19:00 a 20:00, będziecie mieli okazję zobaczyć trzy niesamowite zjawiska astronomiczne. Wystarczy tylko godzina i gotowość do podziwiania piękna kosmosu!
reklama

Starlinki G7-9

Nie możecie przegapić kolejnego spektakularnego przelotu satelitów Starlink – paczki G7-9, która przyleci na niebie dokładnie o 19:11:30.

Te kosmiczne "pociągi" z błękitną barwą dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń. Obserwujcie, jak przelecą nisko nad zachodnim horyzontem, blisko komety.

Następnie satelity powędrują nad północnym horyzontem, gdzie na tle konstelacji Cefeusza dokładnie o 19:14:11 zaczną wchodzić w cień Ziemi i znikać.

Pociąg będzie składał się z 20 satelitów i jest już rozciągnięty na kilkanaście stopni. Wypatrzycie go jednak bez problemu.

reklama

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

Rozpoczniemy od naszego ognistego gościa – komety C/2023 A3, która prezentuje się wspaniale. Obserwowanie jej można zacząć już od zmierzchu, około 18:45, kiedy niebo zaczyna się ściemniać.

Kometa będzie widoczna na zachodnim horyzoncie, prawie na tej samej wysokości co jasna gwiazda Arktur w Wolarzu. 

O 19:00 kometa będzie wisieć aż 16° nad widnokręgiem, wyglądając jak słabsza gwiazda z długą smugą światła ciągnącą się w górę i w lewo.

Dla tych, którzy mogą mieć trudności z jej dostrzeganiem gołym okiem – nie martwcie się! Wystarczy skorzystać z trybu nocnego w aparacie smartfona, a niezapomniane zdjęcia staną się Waszym udziałem.

reklama

Pełnia Księżyca

Jako wisienka na torcie, nasz satelita Ziemski – Księżyc, zagości na niebie w pełni już od 13:26. 

- Od ok. 17:30 pojawi się nad wschodnim horyzontem, gdzie niebo będzie wciąż jasne od zachodzącego właśnie Słońca. Jednak z każdą minutą będzie wznosił się coraz wyżej, wielki i okrąglutki. - możemy przeczytać na facebookowiej stronie "Z głową w hmurach".

Sugerujemy znalezienie ustronnego miejsca z dala od świateł miejskich, gdzie będziecie mogli dostrzec jego magiczny urok.

reklama

Choć blask Księżyca może wydawać się przeszkodą w dostrzeganiu komety i satelitów, w rzeczywistości doda to jedynie uroku całej scenerii!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama