Do rejestracji pracy serca za pomocą badania ekg służy urządzenie zwane holterem ekg lub monitorem holterowskim. Przyczepiane do klatki piersiowej elektrody odbierają sygnały elektryczne wysyłane przez serce i tworzą na ich podstawie elektrokardiogram, czyli wydruk, na którym wszystko jest zaznaczone. Następnie lekarz interpretuje ten wydruk i może za jego pomocą ocenić, jak w chwili badania pracowało serce pacjenta.
Badanie to może pomóc wykryć różne dolegliwości:
- nieprawidłowy rytm serca, arytmię,
- złe przewodzenie impulsów elektrycznych, mogące być następstwem wielu chorób serca lub chorób metabolicznych, takich jak na przykład nadczynność tarczycy,
- zawał – przebyty dawniej lub aktualnie trwający,
- skutki chorób wpływających na prace serca,
- wrodzone wady serca,
- zapalenie mięśnia sercowego i worka osierdziowego,
- zaburzenia poziomów elektrolitów.
Badanie ekg jest badaniem profilaktycznym. Wskazaniem do niego powinny być następujące objawy: częste uczucie duszności, pojawianie się bólu w klatce piersiowej, uczucie ‘kołatania serca’, zawroty głowy, a także utrata przytomności. Ponadto na ekg powinien się wybrać każdy, kto skończył 45 rok życia, przy czym badanie powinno być wówczas robione regularnie, podczas badań okresowych.
Wyróżniamy dwa rodzaje badania ekg: spoczynkowe i wysiłkowe. Jak nazwy wskazują, jedno z nich wykonywane jest, gdy nasze ciało jest w spoczynku, a więc leży na kozetce. Więcej jednak danych dostarcza ekg wysiłkowe, podczas którego organizm pacjenta poddawany jest wysiłkowi fizycznemu na bieżni lub rowerku stacjonarnym.
Aparaty ekg uległy miniaturyzacji i obecnie wyglądają tak jak tutaj https://kredos.pl/aparaty-ekg
Obecnie praktykuje się także badanie ekg przez telefon. Holter ekg to niewielkie urządzenie, więc pacjent może bez problemu wypożyczyć je w placówce medycznej i zabrać do domu. Tam podczas codziennych czynności przyczepia według instrukcji elektrody, po czym dzwoni na podany numer. Aparat wydaje sygnał dźwiękowy, który jest wychwytywany telefonicznie przez lekarza i przez niego analizowany.
Badanie ekg jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Holter nie wysyła impulsów elektrycznych, a jedynie odbiera te wysyłane przez serce. Badanie jest także absolutnie bezbolesne i nie niesie żadnych komplikacji.