reklama
reklama

Bożena Gajewska w gronie finalistów. Kutnianka z szansą na prestiżową nagrodę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Bożena Gajewska w gronie finalistów. Kutnianka z szansą na prestiżową nagrodę - Zdjęcie główne

Bożena Gajewska z szansą na zdobycie nagrody POLIN 2023 | foto Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaBożenka Gajewska stanie przed szansą zdobycia nagrody POLIN 2023. Kutnianka znalazła się w wąskim gronie finalistów konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
reklama

Bożena Gajewska finalistką w konkursie POLIN 2023

Nagroda jest przyznawana osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W tym roku zostanie przyznana 5 grudnia.

Jak mówią organizatorzy celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku.

reklama

– Tegoroczni finaliści konkursu Nagroda POLIN to osoby, które niestrudzenie budują mosty, drążą, poszukują, przywracają pamięć i szerzą świadomość, a ich postawy i działania przywracają wiarę w lepsze jutro. Wyrażając ogromną wdzięczność za ich społeczną działalność, mamy nadzieję, że staną się oni inspiracją dla innych - mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN.

W tym roku szansę na zdobycie nagrody mają:

  • Dorota Bida (Chełm)
  • Małgorzata K. Frąckiewicz (Łomża)
  • Bożena Gajewska (Kutno)
  • Stowarzyszenie Saga Grybów (Grybów)
  • Ewa Paul (Bełchatów i Sulmierzyce)
  • Mariusz Sokołowski (Wasilków i Białystok)
 

Bożena Gajewska to kutnowska regionalistka. W naszych okolicach jest znana z działalności na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego regionu kutnowskiego.

reklama

Dużą część swojej aktywności poświęca na ochronę dziedzictwa Żydów w Kutnie i okolicach.

- Prowadzi kwerendy w archiwach, wyszukuje dokumenty i materiały ikonograficzne, pisze artykuły do Kutnowskich Zeszytów Regionalnych o historii społeczności żydowskiej na tym terenie. Jest autorką i koordynatorką kilkunastu projektów dotyczących przywracania pamięci o kutnowskich Żydach wśród mieszkańców Kutna, zarówno tych starszych, jak i uczniów kutnowskich szkół. Na swoje autorskie projekty zdobywa środki finansowe w konkursach grantowych. W ramach tych działań realizuje akcje edukacyjne, warsztaty, spektakle, koncerty, wystawy, spotkania, sadzenie żonkili i krokusów. Organizuje upamiętnienia, bezpłatne wyjazdy młodzieży do byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Koordynowała wizytę "Muzeum na kółkach" w Kutnie w 2016 roku. Jest autorką trzech czasowych wystaw edukacyjnych o społeczności Żydowskiej w Kutnie, Krośniewicach i Żychlinie. Na przestrzeni lat udział w projektach wzięło kilka tysięcy młodych i starszych mieszkańców Kutna, Żychlina i Krośniewic – czytamy na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

reklama

Pula nagród w konkursie wynosi ponad 77 tysięcy złotych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama