Reklama

Reklama

Brak możliwości wypisania się z religii w jednej z kutnowskich szkół? Lewica interweniuje [FOTO/WIDEO]

Opublikowano: pt, 29 paź 2021 10:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutnowscy działacze Nowej Lewicy zorganizowali dziś konferencję prasową, w której zwrócili uwagę na problem, jaki ma miejsce w jednej ze szkół średnich w naszym mieście. Według informacji, które otrzymali od ucznia tej placówki, z lekcji religii można było się wypisać tylko do końca września. Teraz nie jest to możliwe.

Reklama

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział Sebastian Walczak, Michał Pietrzak oraz działacze Młodej Lewicy. Głównym tematem konferencji była obecność lekcji religii w szkołach. 

- My jako Nowa Lewica sprzeciwiamy się temu, żeby religia była w szkołach. Religia powinna trafić do salek przy kościołach, a nie do szkół. W tej chwili prawo mówi jasno o tym, że aby została utworzona cała klasa z religią uczniowie i rodzice uczniów niepełnoletnich muszą wyrazić na to chęć. Nie można przypisywać z automatu, że w każdej szkole, w każdej klasie rozpoczyna się lekcja religii. Gwarantuje to konstytucja, która mówi że każdy obywatel ma wolność wyznania – mówił Sebastian Walczak. 

Organizatorzy opowiedzeli o niepokojącej informacji przekazanej im przez ucznia jednej z kutnowskich szkół średnich, gdzie zgłoszenie chęci wypisania się z lekcji religii było możliwe tylko do końca września. Uczniowie, którzy nie zrobili tego w tamtym momencie, teraz są zobowiązani do uczęszczania na te zajęcia. Jak zapewniali działacze, jest to niezgodne z zapisami prawnymi mówiącymi, że taką chęć można zgłosić w każdym momencie roku szkolnego. Lewica zapowiedziała jak najszybszą interwencję i zbadanie tej sprawy. 

- Postanowiliśmy, że złożymy w tej szkole pismo, w którym poprosimy o wyjaśnienie tej sytuacji. Nie ukrywam, że rozmawiałem z osobą pełniącą funkcje dyrekcyjne w tej szkole i ta osoba zapewniła mnie, że nie było takiej odgórnej sytuacji, który by zabraniała wypisywania się uczniów. Jednak nadal chcemy poznać szczegóły tego i chcemy, żeby szkoła zbadała tę sprawę, ponieważ nie zgadzamy się na jakiekolwiek formy dyskryminacji uczniów – dodał S. Walczak. 

- Szanowni Państwo, ja jestem również pedagogiem i miałem przyjemność korespondowania z osobą, która zgłosiła ten problem na nasz fanpage oraz z jednym z rodziców uczniów tej szkoły. Okazuje się, że nie tylko możliwość wypisania się religii po wrześniu jest blokowana, ale podobno są też takie przypadki, które będziemy chcieli zbadać, że uczniowie, którzy wypisują się z lekcji nadal na są na listach i mają wystawiane nieobecności. To jest karygodne i my zawsze będziemy się temu sprzeciwiać – podkreślał Michał Pietrzak. 

W szkołach ponad podstawowych w samej Łodzi 69% uczniów i uczennic juz zrezygnowało z religii. 

Poniżej zamieszczamy zapis live z konferencji prasowej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE