reklama
reklama

Po rocznej przerwie wraca kwesta na krośniewickim cmentarzu. Będą ratować zabytkowy grób

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. archiwum KCI

Po rocznej przerwie wraca kwesta na krośniewickim cmentarzu. Będą ratować zabytkowy grób  - Zdjęcie główne

Tak wyglądała kwesta na krośniewickim cmentarzu w 2019 roku | foto fot. archiwum KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPo rocznej przerwie spowodowanej pandemią tradycyjna już kwesta powraca na cmentarz parafialny w Krośniewicach. Kiedy się odbędzie i na co zostaną przeznaczone zebrane pieniądze?
reklama

Tegoroczna kwesta na krośniewickiej nekropolii będzie prowadzona w dniu 1 listopada w godzinach 8.00-15.00. Głównym organizatorem akcji jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. 

Zebrane w tym roku środki posłużą do dalszej części renowacji jednej z najpiękniejszych rzeźb funeralnych na krośniewickim cmentarzu. Mowa o pomniku zmarłej 5-letniej dziewczynki, Sabinki Bińkowskiej. Sam postument wraz z rzeźbą został już odrestaurowany, teraz przyszedł czas na renowację popękanej mogiły. Zadanie zostało sfinansowane z pieniędzy zebranych podczas  kwest w 2018 i 2019 roku. 

Warto wspomnieć, że w trakcie ostatniej zbiórki padł rekord - do puszek trafiło łącznie prawie 5,5 tys. zł. To najlepszy wynik w historii krośniewickiej kwesty, zapoczątkowanej w 2015 roku. W akcji udział wzięło 46 wolontariuszy. Kwestowali m.in. członkowie TPZK, młodzież szkolna, burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman, dyrektorzy instytucji i placówek oświatowych, radni, muzealnicy i działacze społeczni.

reklama

Przypomnijmy, że pomnik nagrobny Sabinki Bińkowskiej (23.09.1885) składa się z dwóch elementów: małej prostokątnej mogiły oraz postumentu wykonanego z piaskowca zwieńczonego rzeźbą klęczącego aniołka z rękami złożonymi w geście modlitwy. Postument wraz z rzeźbą został już poddany gruntownym pracom. Wcześniej na powierzchni rzeźby były widoczne resztki powłoki malarskiej, aniołek nie posiadał skrzydeł, a głowa postaci była pęknięta na wskroś. Na szyi aniołka znajdowała się łata z zaprawy mineralnej. Detale rzeźbiarskie takie jak twarz, palce dłoni i drapowanie szat zostały całkowicie utracone. Inskrypcje znajdujące się na postumencie także były w złym stanie technicznym. 

reklama

Na grobie Sabinki uzupełniono ubytki i zrekonstruowano wspomniane elementy. Ponadto obiekt został oczyszczony, zdezynfekowany preparatem działającym skutecznie na bakterie, glony i porosty, a następnie poddany hydrofobizacji. Prac renowacyjno-konserwatorskich podjęła się Maria Próchniewska, konserwator dzieł sztuki. 

Wczoraj informowaliśmy również o zbiórce na kutnowskim cmentarzu parafialnym. Kwesta prowadzona będzie w dniach 31 października i 1 listopada w godzinach 9:00 – 15:00. Zebrane do puszek pieniądze przeznaczone zostaną na renowację Kaplicy Grobowej Rodziny Oyrzanowskich. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama