Reklama

Reklama

Budowa nowego zakładu w Podstrefie Żychlin zakończona. To firma produkująca m.in. dla lotnictwa i kosmonautyki

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kolejne przedsiębiorstwo zainwestowało swój kapitał w Podstrefę Żychlin należącą do ŁSSE. Chodzi o francuską firmę, która w czerwcu 2021 r. nabyła nieruchomości, a na początku tego roku ukończyła budowę zakładu produkcyjnego. Wielce prawdopodobne, że już niebawem szpadel na żychlińskiej ziemi wbije kolejny przedsiębiorca. Informacje na temat aktualnej sytuacji w podstrefie przekazuje nam burmistrz Grzegorz Ambroziak.

Reklama

Pierwsi inwestorzy

Podstrefa Żychlin w ramach ŁSSE w Łodzi podzielona jest na trzy części. Dwie z nich znajdują się w Żychlinie – Żychlin 1 przy ul. 1 Maja 45, Żychlin 2 – przy ul. 1 Maja 73 oraz w Dobrzelinie – ul. Wagowa 15. Pierwotnie miała powierzchnię ok. 14 ha, lecz po wprowadzeniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, tereny możliwe do zagospodarowania pod kątem przemysłowym mają powierzchnię 11 ha. Część terenu została zdyskwalifikowana z uwagi na wody podziemne, ale mogą nadal być zagospodarowane pod kątem składowania materiałów dla sąsiedniej nieruchomości.

W grudniu 2020 roku nieruchomość Dobrzelin została sprzedana na rzecz polskiego inwestora – firmę Just-Car z Balcerowa, zajmującej się handlem autoczęściami oraz recyklingiem pojazdów. Trwają procedury administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę nowego zakładu.

Również w grudniu 2020 roku 1 ha nieruchomość przeznaczona pod działalność produkcyjną w Żychlinie (poza podstrefą ekonomiczną) została sprzedana przez Gminę Żychlin na rzecz firmy lokalnej Folmax s.c., która rozwijając swoją działalność szukała nowej lokalizacji. Dotychczas firma dzierżawiła od gminy część budynku magazynowego. 

Francuski potentat w Żychlinie

W czerwcu 2021 roku połowa nieruchomości Żychlin 2 przy ul. 1 Maja 73, o powierzchni 2 ha, została nabyta przez francuską firmę Micel Sp z o.o. Jest ona częścią większego francuskiego przedsiębiorstwa Addev Materials, mającego swoje zakłady w Europie, Azji i Ameryce Północnej 

Addev Materials to producent przemysłowy, specjalizujący się w procesach przetwarzania materiałów o wysokich właściwościach technicznych (m.in. materiały izolacyjne, folie techniczne, taśmy samoprzylepne, pianki, kleje. To prężnie rozwijająca się firma średniej wielkości, zwiększa swoją wartość dodaną na strategicznych rynkach, produkując m.in. dla lotnictwa i kosmonautyki, firm z branż: motoryzacyjnej, zdrowia, budownictwa, zdrowia, elektroniki. Z początkiem stycznia br. w Żychlinie zakończyła się budowa zakładu produkcyjnego.    

Burmistrz nie zwalnia tempa

W Podstrefie Żychlin pozostało jeszcze ok 7 ha wolnej do zagospodarowania przestrzeni: nieruchomość ok. 5 ha – Żychlin 1 oraz nieruchomość ok. 2 ha – Żychlin 2.  Miasto przygotowuje też kolejne tereny (ok 2,1 ha) w sąsiedztwie podstrefy. Nowe zakłady lokowane poza Podstrefą również mogą liczyć na ulgi i wsparcie ŁSSE. 

- Biorąc pod uwagę powyższe, przełom lat 2020-2021 był wyjątkowo udany dla naszej gminy w zakresie pozyskiwania inwestorów. Tym bardziej jeśli spojrzymy przez pryzmat potężnej konkurencji ze strony Podstrefy Kutno. Oczywiście jak w większości samorządów sukces jest finałem wielu lat promocji podstrefy, kontaktów z inwestorami i zbierania w tym zakresie doświadczeń, aż wreszcie długich i żmudnych procesów negocjacji - podsumowuje burmistrz Żychlina, Grzegorz Ambroziak. 

W przypadku opisywanych wyżej firm negocjacje rozpoczynały się w latach 2018 i 2019.      

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy