reklama

''Chcemy ratować zdrowie ludzi, a nie dostosowywać się do planu'' - gdzie leży problem szpitala?

Opublikowano:
Autor:

''Chcemy ratować zdrowie ludzi, a nie dostosowywać się do planu'' -  gdzie leży problem szpitala? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd 1 października Kutnowski Szpital Samorządowy należy do tzw. sieci szpitali. Minister zdrowia zapewniał wtedy o ogromnych profitach dla szpitala i mieszkańców powiatu, wynikających z tej przynależności. Dziś zarząd szpitala twierdzi, że rzeczywistość okazuje się być zgoła inna. Dyrektor lecznicy wraz ze starostą kutnowskim mówili o tym na dzisiejszej konferencji prasowej.

Największym problemem, z jakim boryka się obecnie kutnowski szpital jest, zdaniem zarządu, niekorzystna propozycja Narodowego Funduszu Zdrowia, która zakładała obniżenie poziomu finansowania usług w zakresie lecznictwa szpitalnego na terenie powiatu kutnowskiego w II półroczu 2018 roku. Jak twierdzi lecznica, NFZ oszacował potrzeby dla kutnowskiego szpitala wybierając do porównania IV kwartał ubiegłego roku, co, ma być błędem, ponieważ dane z tego kwartału nie odzwierciedlają faktycznego aktualnego zapotrzebowania szpitala. Potwierdzeniem na to ma być znaczne przekroczenie wykonania planu rzeczowo-finansowego już w pierwszym półroczu tego roku.

W skrócie – szpital ma realizować plan ponad normę (ponad kwotę finansowania NFZ), a mimo to NFZ sukcesywnie obcinać finansowanie. W ubiegłym półroczu mniej o 500 tys. zł, propozycja na to półrocze - o kolejne 800 tys. zł.

- Ten fakt nasuwa wiele pytań: Co dalej? Czemu ma to służyć? Do czego to zmierza? Pytanie podstawowe – czy mamy spełniać swoją rolę jako szpital i udzielać świadczeń tym, którzy ich potrzebują czy mamy dostosowywać się do planu finansowego? - pytał retorycznie Marek Kiełczewski, prezes KKS sp. z o. o. - Za świadczenia wykonane przez szpital ponad plan nikt nie zapłaci, a to powoduje problemy finansowe spółki. Dalszy los szpitala jest pod znakiem zapytania – dodaje prezes.

Poniżej przedstawiamy wykresy przygotowane przez szpital. Obrazować mają wykonanie planu przez szpital, a także porównanie propozycji NFZ z zapotrzebowaniem lecznicy.

W konferencji udział brał również Krzysztof Debich, starosta kutnowski.

- Wiele rzeczy w funkcjonowaniu szpitala nie zależy od samego szpitala – zaczął starosta. - Zbudowanie kontraktowania usług na bazie wykonania IV kwartału nie jest dobre, ponieważ wtedy szpital z obiektywnych przyczyn nie był w stanie wykonać tego kontraktu. Zdajemy sobie z tego sprawę, że NFZ może mówić, że z winy szpitala jest zmniejszony ten kontrakt, ale tak nie jest, bo widać już po I półroczu, że szpital ma nadwykonania w stosunku do ryczałtu – dodał.

Warto wspomnieć też o tym, że szpital nie uzyskał kontraktu na poradnię chemioterapii, a mimo to nadal prowadzi taką działalność dopłacając.

- Nie wyobrażamy sobie, aby pacjenci z powiatu kutnowskiego mieli jeździć do Łodzi, gdzie zakontraktowano te usługi – dodał starosta.

Od stycznia do końca maja tego roku w kutnowskim szpitalu hospitalizowano 6112 pacjentów, w tym 497 pacjentów pochodziło spoza powiatu kutnowskiego.

Wczoraj prezes spotkał się z przedstawicielem Narodowego Funduszu Zdrowia na podpisanie umowy na nowe półrocze, liczył jednak również na negocjacje kontraktu, jednak te próby nie powiodły się i sygnowano pierwotną wersję dokumentu. Odmowa podpisania umowy przez prezesa wiązałaby się z wykluczeniem kutnowskiego szpitala z tzw. sieci szpitali, co oznaczałoby utracenie finansowania, co w konsekwencji oznaczałoby konieczność likwidacji szpitala.


Legenda:

Ryczałt - świadczenia medyczne objęte umową podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), za które NFZ płaci z góry. W skład ryczałtu wchodzą świadczenia internistyczne, dermatologiczne (hospitalizacja), anestezjologiczne, pediatryczne, chirurgiczne (hospitalizacja), ortopedyczne (hospitalizacja), neurologiczne (hospitalizacja i udary), położniczo-ginekologiczne (hospitalizacja), świadczenia w poradniach: nefrologicznej, dermatologicznej, neurologicznej, onkologicznej, chirurgicznej, ortopedycznej, położniczo-ginekologicznej. Uwaga: podział planu zależy od wewnętrznych założeń Zarządu szpitala.

Świadczenia odrębnie fnannowane w PSZ – świadczenia medyczne poza ryczałtem. NFZ narzuca z góry plan do wykonania na każdy produkt.

W skład świadczeń finansowanych odrębnie wchodzą:

• Nocna pomoc Lekarska oraz Nocna Pomoc Lekarska UE;

• Badania endoskopowe;

• SOR oraz SOR UE;

• Neonatologia (hospitalizacja N);

• Położnictwo i Ginekologia (hospitalizacja N, pakiet onkologiczny, świadczenia poza pakietem onkologicznym);

• Chirurgia (świadczenia diagnostyki i leczenia onkologicznego poza pakietem onkologicznym);

• Ortopedia (zabiegi endoprotezoplastyki);

• Rehabilitacja (ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych oraz neurologiczna).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo