Cukrzyca typu 1.
Cukrzyca typu 1. stanowi około 10% wszystkich zachorowań na cukrzycę. Nie jest to choroba dziedziczna, jednak ma podłoże genetyczne i objawia się autoagresją komórek ciała pacjenta. Organizm zwalcza hormony produkowane przez trzustkę, niszcząc narząd i doprowadzając do hiperglikemii, czyli zdecydowanego przekroczenia norm cukru we krwi. Prawidłowy poziom glukozy u dorosłych i dzieci wynosi 70-99 mg/dL (3.9 do 5.5 mmol/L). O stanie przedcukrzycowym mówimy wówczas, gdy badanie glukozy na czczo wykaże stężenie 100-125 mg/dL (5.6 do 6.9 mmol/L), natomiast diagnoza cukrzycy zostaje postawiona w sytuacji, gdy w dwukrotnie powtórzonej próbie poziom cukru przekroczy 126 mg/dL (7.0 mmol/L).Cukrzycę typu 1. diagnozuje się zwykle między 10. a 14. rokiem życia pacjenta. Jej objawy to m.in. wielomocz, nasilone pragnienie, gwałtowny spadek masy ciała, skłonność do infekcji, chroniczne zmęczenie, senność oraz osłabienie organizmu. W bardziej zaawansowanym stadium choroby może wystąpić śpiączka ketonowa lub kwasica. Skutki cukrzycy typu 1. nasilają się w okresie od kilku do kilkunastu tygodni.
Cukrzyca typu 2.
Cukrzyca typu 2. była dawniej nazywana cukrzycą wieku dorosłego, ponieważ ujawniała się zwykle u osób, które osiągnęły już dojrzałość. W ostatnim czasie ten trend zaczął się jednak odwracać, ponieważ na tę chorobę zaczęło zapadać coraz więcej dzieci i nastolatków. Ma to związek ze zmianą trybu życia na siedzący, brakiem ruchu oraz rozprzestrzeniającą się otyłością. Objawami cukrzycy typu 2. są:- wzmożone pragnienie,
- wzmożony apetyt,
- częste oddawanie moczu,
- skłonność do infekcji,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- zaburzenia koncentracji,
- ogólne osłabienie organizmu.
Powikłania cukrzycy typu 1. i 2.
Skutki nieustabilizowanej cukrzycy mogą być bardzo groźne i wpływać na niszczenie wielu narządów wewnętrznych. Najczęściej występujące powikłania dotykają nerek, układu nerwowego, moczowego lub odpornościowego, narządów intymnych, a nawet zębów.Długotrwała hiperglikemia jest także przyczyną wielu chorób dotykających układu krwionośnego pacjenta. Należą do nich:
- choroba wieńcowa,
- nadciśnienie tętnicze,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- udar mózgu,
- zawał serca,
- zastoinowa niewydolność serca,
- choroby tętnic obwodowych.
Centrum Medyczne Synexus przeprowadza badania kliniczne dotyczące cukrzycy i innych chorób przewlekłych. Celem jest opracowanie nowych metod terapii dla pacjentów ze zdiagnozowaną gastroparezą cukrzycową. Osoby zainteresowane nowymi metodami leczenia zapraszamy na bezpłatne konsultacje i badania.