Konferencja stała się forum wymiany poglądów na temat oczekiwań pracodawców wobec absolwentów i możliwości sprostania tym oczekiwaniom przez szkóły. Stwierdzono, że: absolwenci nie są przygotowani do podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie na poziomie zadawalającym pracodawcę, a kształcenie zawodowe w szkołach daje młodym ludziom wiedzę, ale nie zawsze daje uprawnień koniecznych do wykonywania zawoduuprawnienia trzeba zdobywać w ramach kształcenia pozaszkolnego na kursach; dyrektorzy niektórych szkół proponują swoim uczniom równoległe formy kształcenia, co zwiększa ich szansę na rynku pracy.
Pracodawcy podnosili problem braku umiejętności absolwentów i konieczność ich dokształcania, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Niewiedza młodych pracowników jest często przyczyną strat w firmie. Dyrektorzy sygnalizowali, że reforma zmieniła zasady kształcenia. Dziś szkoła daje absolwentowi wiedzę ogólną zawodową, po to aby mógł sprawnie się dokształcić lub przekształcić w systemie pozaszkolnym.
Efektem konferencji jest postulat dotyczący skoncentrowania istniejących środków i możliwości w celu przygotowania absolwenta szkoły zawodowej na poziomie możliwie najbardziej przystającym do oczekiwań pracodawcy. Aby ten cel osiągnąć potrzebna jest współpraca oraz działania w tym zakresie wszystkich zainteresowanych stron. Organizatorzy będą pracować nad wdrożeniem w życie tych wniosków. W planie jest kontynuowanie tematu na kolejnych spotkaniach.