Reklama

Reklama

Duża inwestycja pod znakiem zapytania. Powodem drożyzna, nie pomógł nawet Polski Ład

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI, gov

Duża inwestycja pod znakiem zapytania. Powodem drożyzna, nie pomógł nawet Polski Ład - Zdjęcie główne

Inwestycja w Żychlinie stanęła pod znakiem zapytania z powodu ogromnego wzrostu cen materiałów budowlanych | foto poglądowe/archiwum KCI, gov

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie tak realizację kluczowej inwestycji wyobrażał sobie włodarz gminy Żychlin. Budowa kanalizacji sanitarnej oddala się z powodu kolosalnego wzrostu cen materiałów budowlanych. Wsparcie z Polskiego Ładu, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu pozwoliłoby niemal w całości pokryć koszty zadania, dziś jest w stanie sfinalizować je tylko połowicznie. Na to gminy po prostu nie stać, a czasu na wyłonienie wykonawcy zostało już bardzo niewiele. Jakie kroki podejmie urząd?

Reklama

Polski Ład to za mało

 

Gmina Żychlin już od dłuższego czasu planuje budowę kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami w północnej części miasta. Chodzi o prace na ulicach: Sannickiej, Polowej, Głowackiego, Blizińskiego, Wiejskiej, Wspólnej, 3-ego Maja, Aleje Racławickie. 

W skład przedsięwzięcia wchodzi również budowa sieciowych przepompowni ścieków (tłoczni) wraz z ich zasilaniem energetycznym, których zadaniem będzie odprowadzenie ścieków z tej części obszaru objętego inwestycją, która dotychczas nie została skanalizowana. Budowa kanalizacji sanitarnej obejąć ma wszystkie nieruchomości zabudowane, do których zostaną wybudowane przyłącza zakończone studzienką kanalizacyjną na terenie posesji. Dla posesji niezabudowanych, które mają kształt i wymiary o charakterze działek budowlanych, wykonane zostaną odgałęzienia sieci do granicy działek.

Na to zadanie Gmina Żychlin otrzymać ma z programu Polski Ład dofinansowanie w wysokości 9,4 mln zł, przy czym całkowitą wartość inwestycji oszacowano wstępnie na 10,3 mln zł. Szkopuł w tym, że ówczesna ocena kosztów jest już nieaktualna. 

 

Ceny w górę, inwestycja pod znakiem zapytania

 

Jak mówi w rozmowie z KCI burmistrz Grzegorz Ambroziak, ceny materiałów budowalnych wzrosły do tego stopnia, że obecnie inwestycja kosztowałaby już prawie 15 mln zł. Niewiele mniej (14,4 mln zł) wynosiła najkorzystniejsza oferta złożona w pierwszym przetargu. To oznacza, że gmina musiałaby dołożyć do inwestycji nie 5% jak zakładano, a niemal połowę, bo aż 48% całkowitej wartości. A takich środków na budowę kanalizacji samorząd nie jest obecnie w stanie wygospodarować. 

Dlatego też unieważniono pierwszy przetarg i otworzono nowe postępowanie przetargowe. Tutaj warto zaznaczyć, że dofinansowanie z Polskiego Ładu zostaje przyznane pod warunkiem, że gmina wykona zadanie w 100 procentach. W związku z galopującymi cenami materiałów budowlanych, Związek Gmin Wiejskich wystosował do rządu prośbę o ograniczenie zakresu realizacji inwestycji (w przypadku Gminy Żychlin byłoby to ok. 70% zadania), co pozwoliłoby wykonać je w okrojonym zakresie, lecz nie obciążając budżetu samorządów. 

Jak na razie nie ma oficjalnej odpowiedzi ministerstwa w tej sprawie. Możliwe jest jedynie przesunięcie terminu wyłonienia wykonawcy inwestycji o 3 miesiące. A to dla samorządów marne pocieszenie, bo spadku cen w branży budowlanej raczej nie ma się co spodziewać. Tymczasem Gmina Żychlin otrzymała promesę na dofinansowanie w kwocie 9,4 mln zł pod warunkiem, że wykonawca inwestycji zostanie wyłoniony do 15 maja. 

Składanie ofert w obecnym (drugim) przetargu na budowę kanalizacji sanitarnej w północnej części Żychlina mija 29 kwietnia (szczegóły postępowania znajdziesz tutaj - KLIK). Burmistrz Ambroziak zapowiada, że jeśli i tym razem nie uda się wyłonić wykonawcy, ogłoszone zostanie kolejne postępowanie przetargowe, uwzględniające ograniczenie zakresu inwestycji. 

Czy i jak uda się doprowadzić przedsięwzięcie do skutku? Sprawę będziemy monitorować.  

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy