Silne rolnictwo fundamentem polityki rządu?
W ubiegłym tygodniu, na wniosek Jacka Sasina - ministra aktywów państwowych, rząd wyraził zgodę na zbycie udziałów w spółkach, by powołać Krajową Grupę Spożywczą. Holding powstanie na bazie Krajowej Spółki Cukrowej.
Zdaniem Jacka Sasina, projekt pozwoli na postanie mocnego państwowego podmiotu, który będzie ważnym graczem na rynku.
- Rynek ten jest zdominowany przez podmioty zagraniczne, narzucające często niekorzystne warunki i ceny polskim producentom rolnym [...] To będzie koncern, który będzie w stanie skupić płody rolne, przetworzyć je, a w przyszłości chcielibyśmy bardzo, żeby również był w stanie te płody rolne sprzedawać - powiedział szef resortu.
Nowy polski holding ma budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku rolnym i przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych. Fundamentem polityki rządu ma stać się bezpieczeństwo żywnościowe oraz wsparcie rolnictwa i rozwoju wsi.
Kutnowska spółka cześcią wielkiego projektu
Skarb Państwa otrzymał zgodę na zbycie udziałów w dziewięciu spółkach. Wśród nich znalazła się także spółka z Kutna. Chodzi o Kutnowską Hodowlę Buraka Cukrowego sp. z o.o.
Pozostałe spółki wchodzące w skład koncernu to: +DANKO+ Hodowla Roślin sp. z o.o., ELEWARR sp. z o.o., Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o., , Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o., Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o., Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o., Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. oraz Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile +ZETPEZET+ sp. z o.o.
KGS mają docelową tworzyć spółki podzielone na sześć segmentów: produkcję nasienną, produkcję cukru, produkcję skorbii, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny i przetwórstwo spożywcze.
- Nie będzie kosztować to nic, to będzie łączenie kapitału, łączenie podmiotów - zapewnia minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk - Chcemy mieć m.in. narzędzia do walki ze zmowami cenowymi, niestety takie się zdarzają - dodaje szef resortu.
Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego - poznaj ją bliżej
Jak czytamy na stronie spółki, przedmiotem działania KHBC Sp. z o.o. jest hodowla twórcza i zachowawcza odmian buraka cukrowego oraz produkcja wysokiej jakości materiału siewnego.
- Na powierzchni 554 ha prowadzimy racjonalną produkcję roślinną. Uzupełnieniem tych działań są usługi w zakresie obróbki nasion, wytwarzania linii podwojonych haploidów rzepaku, mikropropagacji innych roślin, badań cytometrycznych, doświadczeń polowych oraz analiz jakościowych korzeni buraków cukrowych.
Program hodowlany, którego celem jest tworzenie nowych odmian, realizowany jest obecnie w dwóch stacjach hodowlanych należących do KHBC: w Straszkowie oraz w Śmiłowie.
Naturalnym zapleczem prowadzonych w stacjach prac hodowlanych jest bardzo dobrze wyposażony Zakład Nasienny w Kutnie, w którym uszlachetniane są nasiona reprodukowane w sprzyjających warunkach klimatycznych środkowych Włoch.
Na specjalistycznych urządzeniach surowe nasiona poddawane są procesom: czyszczenia, inkrustacji oraz otoczkowania. Dzięki temu oferujemy materiał siewny buraka o najwyższych parametrach jakościowych.
Odmiany KHBC charakteryzujące się wysoką zawartością cukru i dużym plonem korzeni w połączeniu z prawidłową agrotechniką, nawożeniem i ochroną, dają plantatorom gwarancję osiągnięcia bardzo dobrych efektów ekonomicznych.
- Nasz program hodowlany ma na celu stworzenie nowoczesnych i bardziej wydajnych odmian buraka cukrowego. Zwieńczeniem naszych starań jest wpisanie nowych odmian KHBC do krajowego rejestru odmian Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.