reklama
reklama

Duża inwestycja przy kutnowskiej szkole nie dojdzie do skutku. Co jest tego powodem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Powiat Kutnowski

Duża inwestycja przy kutnowskiej szkole nie dojdzie do skutku. Co jest tego powodem? - Zdjęcie główne

Duża inwestycja nie dojdzie do skutku. Co jest tego powodem? | foto Powiat Kutnowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaZa nami konferencja prasowa poświęcona utworzeniu Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół nr 2 im. Antoniego Troczewskiego w Kutnie. Niestety, warta ponad 11 mln zł inwestycja nie dojdzie do skutku. Dlaczego?
Reklama lokalna
reklama

Branżowe Centrum Umiejętności miało powstać przy Zespole Szkół nr 2 im. Antoniego Troczewskiego w Kutnie i zapewnić nowoczesne kształcenie w branży transportu intermodalnego. Jak zapowiadano, miało być wyposażone w sprzęt gwarantujący najwyższej jakości szkolnictwo zawodowe, m.in. w symulatory, których obecnie jest tylko kilka sztuk w Polsce.

Niestety, negocjacje prowadzone pomiędzy Powiatem Kutnowskim a Stowarzyszeniem Ekspertów i Menadżerów Transportu Szynowego zakończyły się niepodpisaniem umowy partnerskiej w terminie wyznaczonym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, co było warunkiem realizacji projektu.

O szczegółach na konferencji prasowej opowiadały: wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im dr A. Troczewskiego w Kutnie Joanna Zielińska, dyrektor Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Anna Tarnowska oraz główny specjalista Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Renata Kubiak. 

reklama

- Niestety pomimo wielomiesięcznych negocjacji, licznych ustępstw i akceptacji doniosłych zmian zaproponowanych przez Stowarzyszenie Ekspertów i Menadżerów Transportu Szynowego w zakresie warunków współpracy, Stowarzyszenie nie podpisało ostatecznej wersji wypracowanego projektu umowy partnerskiej. Pomimo naszej pracy, naszego zaangażowania i serca, jakie włożyliśmy w ten projekt, projekt branżowego centrum umiejętności w Kutnie nie będzie realizowany – poinformowała wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska.

Jak wspominano podczas konferencji, współpraca ze stowarzyszeniem od samego początku była bardzo trudna.

- Świadczy o tym fakt przedłużających się w nieskończoność negocjacji, które miały być sfinalizowane podpisaniem umowy. My ze swojej strony i ze strony Starostwa zrobiliśmy naprawdę wszystko, żeby doszło do podpisania tej umowy i do przeprowadzenia tego projektu. Jest to ogromna strata, zarówno dla szkoły i osób, które mogłyby z takich szkoleń korzystać, dla uczniów, nauczycieli i zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy. Włożyliśmy w to ogrom serca i naszej pracy, a niestety nie udało się – mówiła Joanna Zielińska, dyrektor ZSZ nr 2 im. dr. A. Troczewskiego w Kutnie.

reklama

Pozyskanie środków na utworzenie branżowego centrum umiejętności wiązało się ze złożeniem odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. 

- Tymi załącznikami były między innymi program funkcjonalno-użytkowy, studium wykonalności oraz list intencyjny, dotyczący współpracy między Powiatem a podmiotem branżowym. Powiat podjął wszelkie działania mające na celu spełnienia wymienionych  wyżej wymagań, czyli sporządzenia wniosku wraz z załącznikami. W tym celu Powiat nawiązał kontakt z podmiotem zewnętrznym, który miał zająć się sporządzeniem tego wniosku wraz z załącznikami. Jednak z uwagi na termin składanych wniosków oraz na zakres prac, podmiot ten dwa tygodnie przed upływem terminu złożenia wniosku wycofał się ze świadczenia tego typu usługi - zaznaczyła Anna Tarnowska, dyrektor Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych.

reklama

W tej sytuacji pracownicy Starostwa wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie podjęli się tego zadania samodzielnie. Własnymi siłami wykonali program funkcjonalno-użytkowy oraz wypełnili wniosek z wymaganymi załącznikami, natomiast jedynie studium wykonalności zostało zlecone na zewnątrz. 

- Na partnera projektu zgłosił się jeden partner, który spełnił wszelkie wymogi formalne, został wybrany i 12 grudnia 2022 roku podpisany został list intencyjny. Od dnia 7 czerwca 2023 roku prowadzono negocjacje w sprawie zawarcia umowy partnerskiej ze Stowarzyszeniem Ekspertów i Menadżerów Transportu Szynowego. Wielokrotnie partner zgłaszał uwagi do zapisów projektu umowy. Powiat jako lider projektu niejednokrotnie przychylał się do propozycji przyszłego partnera. Konieczne było trzykrotne wydłużenie terminu na złożenie zawartej umowy partnerskiej. Jednak mimo zaangażowania i pracy całego zespołu do dnia 20 października 2023 roku, czyli ostatecznego terminu zawarcia umowy z partnerem, nie udało się wypracować umowy z warunkami będącymi do zaakceptowania przez obie strony - dodała Anna Tarnowska. 

20 października 2023 roku partner przychylał się do ostatecznych zapisów umowy,  jednakże tej wersji umowy nie podpisał. Powiat podjął nawet próbę uzyskania zgody od fundacji na realizację przedmiotowego projektu bez udziału partnera. 

- W związku z tym, iż założenia programowe zakładają obowiązkowe uczestnictwo partnera branżowego będącego stowarzyszeniem, nie uzyskaliśmy takiej zgody. W  związku z powyższym Powiat zmuszony był zrezygnować z przyznanego dofinansowania – podsumowała dyrektor Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych.

Info: Powiat Kutnowski

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama