reklama
reklama

Wielka rozbiórka przy Mickiewicza. Mieszkańcy: "Co tam się dzieje?" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wielka rozbiórka przy Mickiewicza. Mieszkańcy: "Co tam się dzieje?" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Sporo pytań pada po rozpoczęciu prac rozbiórkowych na terenie dawnego getta przy ulicy Mickiewicza. Mieszkańcy zastanawiają się, co tam się dzieje. Chcą również mieć pewność, że historia tego miejsca zostanie należycie upamiętniona.
reklama

Dawne getto w Kutnie

Jak na swojej stronie internetowej opisuje Miasto Kutno opierając się na relacji historyka dr Jacka Saramonowicza, w 1865 r. na terenach podmiejskich, przy drodze do Krośniewic, powstała cukrownia „Konstancja”. Jej założycielem był znany przemysłowiec Leon Epstein.

- W czasie II wojny światowej (w czerwcu 1940 r.) Niemcy w budynkach cukrowni, utworzyli getto dla żydowskiej ludności Kutna. Na niewielkim terenie fabryki stłoczono ok. 8000 ludzi – opisuje dr J. Saramonowicz.

Historyk dodaje, że w styczniu 1941 r. w getcie wybuchła epidemia tyfusu, w wyniku której zmarło ok. 500 osób. 19 III 1942 r. getto zlikwidowano, a jego mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie zostali zamordowani przez Niemców.

Od pewnego czasu na terenie dawnego getta trwają prace, co nie umknęło uwadze Czytelników KCI, którzy pytają nas, co tam się dzieje.

Sprawa jest również poruszana na jednej facebookowych grup zrzeszającej pasjonatów historii i eksploracji opuszczonych miejsc. Pojawiają się wątpliwości, czy tragiczna historia tego miejsca zostanie należycie upamiętniona.

Nie jest to temat nowy, ale po rozpoczęciu prac wrócił, tak więc warto przypomnieć, że tę sprawę poruszano w trakcie obrad rady miasta jeszcze w 2023 roku. Od razu należy podkreślić, że nikt nie ma zamiaru pozbawiać tego miejsca należnego mu szacunku

W trakcie wspomnianej sesji RM radny Janusz Kołodziejski pytał o szczegóły spotkania władz Kutna z przedstawicielami firmy Cedrob. Jak opisywał w jego trakcie mówiono o rozbiórce budynku przy ulicy Mickiewicza 100.

Co z tablicą?

- Jak obecnie wygląda koncepcja dalszych prac? - pytał radny.

Poruszano temat tablicy pamiątkowej znajdującej się w tym miejscu. Przypominała ona o tym, że Niemcy utworzyli tam getto dla mieszkańców Kutna pochodzenia żydowskiego. Radny pytał, czy nie zostanie ona naruszona.

- W trakcie spotkania była mowa o rozebraniu budynku na którym, jak pan stwierdził, jest tablica pamiątkowa dotycząca byłego getta. Oczywiście ta tablica zostanie przestawiona, żeby to miejsce było odpowiednio upamiętnione, na pewno nic się jej nie stanie – zapewniał wiceprezydent Kutna, Jacek Boczkaja.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, tablica została zdjęta i w stanie nienaruszonym trafiła pod opiekę regionalistów z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Samej rozbiórce będzie poddawany natomiast tylko budynek stojący najbliżej ulicy Mickiewicza, który nie jest zabytkiem.

Pozostałe zabytkowe zabudowania "Konstancji" mają pozostać w stanie nienaruszonym, co z pewnością jest informacją, która uspokoi wielu mieszkańców Kutna. Jak ustaliśmy po zakończeniu prac w tym miejscu ponownie pojawi się informacja o tym, co działo się na terenie zakładu w trakcie II Wojny Światowej.

Wracając do obrad rady miasta - jak dodawał Jacek Boczkaja firma Cedrob chce się rozbudowywać.

- Idzie to w kierunku takim, że będzie tutaj centrum uboju drobiu wodnego – mówił pod koniec 2023 roku Jacek Boczkaja.

Poniżej zdjęcia terenu dawnego getta wykonane w poniedziałek (4 marca 2024r.).

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama