Kosiniak-Kamysz w AMZ Kutno
W wydarzeniu brał udział m.in. Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceszef MON Paweł Bejda, wojewoda łódzki Dorota Ryl, prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, oraz Prezes Zarządu AMZ Kutno Dariusz Fabisiak.
Umowę podpisali prezes AMZ Kutno i szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel.
- Dzisiaj podpisujemy umowę ramową, która poprzedza umowy wykonawcze. Umowa ramowa zawiera zasady i określa cele pozyskania 286 sztuk lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych. Bardzo dziękuję, że dzieje się to właśnie w polskiej firmie i jest to dla nas kolejny powód do tego, że warto inwestować w polski przemysł zbrojeniowy - powiedział Władysław Kosiniak – Kamysz.
Jak podkreślił podpisanie umowy to wielkie wydarzenie. Zaznaczał, że umowy takie jak ta wspierają polskie firmy z rodzimym kapitałem, takie jak AMZ Kutno.
- Nie ma sprawy ważniejszej dla Rzeczypospolitej, dla naszego rządu niż dbanie o bezpieczeństwo naszych rodaków. To jest sprawa racji stanu. Mamy dobry sprzęt, który będzie służył w Wojsku Polskim i jest naszej produkcji. Chciałbym podziękować twórcom firmy. Jesteście ważnym zakładem zbrojeniowym z punktu widzenia strategii bezpieczeństwa państwa polskiego - komentował po podpisaniu umowy wiceprezes Rady Ministrów.
LOTR KLESZCZ na platformie kołowej 4x4 wejdzie na wyposażenie pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony załogi, z przeznaczeniem do dynamicznego i ciągłego zdobywania oraz pozyskiwania, a także gromadzenia informacji o przeciwniku i środowisku pola walki.
- Wiele miliardów złotych popłynie do Kutna po to, żeby siły zbrojne RP były jak najlepiej wyposażone, a Polska była bezpieczna. To jest nasz główny cel, którego dzisiaj kolejny etap realizacji i który z całą stanowczością będziemy wdrażać w kolejnych dniach, miesiącach i latach - mówił Kosiniak-Kamysz.
AMZ Kutno: "To historyczny moment"
- To dzień, w którym nasze zaangażowanie, innowacyjność i ciężka praca zostały uwieńczone sukcesem. Z ogromną dumą informujemy, że w obecności Władysława Kosiniak-Kamysza - Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej oraz Wiceministra Pawła Bejdy i innych znamienitych gości, nasza firma - AMZ-KUTNO S.A. - podpisała umowę ramową z Agencją Uzbrojenia na dostawę lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych (LOTR) Kleszcz. To historyczny moment nie tylko dla nas, ale także dla bezpieczeństwa naszego kraju - komentują pracownicy AMZ Kutno.
Firma podkreśla, to projekt LOTR Kleszcz jest owocem polskiej myśli technicznej i świadczy o jej zdolności do realizacji projektów o kluczowym znaczeniu dla obronności Polski.
- Dzięki tej umowie, w latach 2025-2035 dostarczymy 286 zaawansowanych pojazdów, co stanowi znaczący krok w modernizacji Sił Zbrojnych RP. Szacowana wartość zamówień to kilka miliardów złotych, co podkreśla skalę i znaczenie tego przedsięwzięcia. Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność dla Pana Władysława Kosiniak-Kamysza za obecność i wsparcie, a także podziękować każdemu, kto przyczynił się do tego wyjątkowego osiągnięcia. To zwieńczenie wielu lat ciężkiej pracy, pasji i zaangażowania całego zespołu AMZ-KUTNO S.A - podkreśla kutnowska firma.
- Patrzymy w przyszłość z jeszcze większym optymizmem i determinacją. Ten sukces nie tylko wzmacnia naszą pozycję jako lidera w branży obronnej, ale także otwiera przed nami nowe możliwości i wyzwania. Dziękujemy za zaufanie i jesteśmy gotowi na dalsze sukcesy, wspierając bezpieczeństwo i obronność Polski - puentują pracownicy AMZ.
Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne jest rozpoznanie
- Dla Sił Zbrojnych RP ten kontrakt jest też potwierdzeniem wzmacniania naszej obronność. Będziemy modernizować polską armię i prowadzić transformację Sił Zbrojnych RP. W tym miejscu ogromną rolę odgrywa Agencja Uzbrojenia. To jest skomplikowany proces zamówień, negocjacji i tworzenia również strategii dla określonych projektów. Bardzo dziękuję Agencji Uzbrojenia i wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do podpisania tej umowy – mówił wicepremier.
Systemy pojazdu LOTR KLESZCZ przygotowane będą do przetwarzania i przekazywania w formie zaszyfrowanych danych rozpoznawczych, niezbędnych do przygotowania oraz prowadzenia działań w każdych warunkach atmosferycznych. Załogę pojazdu stanowi jedna drużyna rozpoznawcza składająca się z kilku żołnierzy.
- Ten lekki transporter będzie służył rozpoznaniu. Wojna na Ukrainie pokazała jak ważne są "oczy i uszy armii". Rozpoznanie pola walki, rozpoznanie terenu i rozpoznanie tego, co przeciwnik zamierza jest dzisiaj kluczowe - zaznaczył W. Kosiniak – Kamysz.
Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej przedmiotem umowy ramowej pomiędzy Agencją Uzbrojenia reprezentującą Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej a AMZ-KUTNO S.A. jest określenie zasad i warunków zawierania poszczególnych umów wykonawczych związanych z dostawą lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedmiotem umów wykonawczych będzie pozyskanie i dostarczenie na potrzeby wojska blisko 300 pojazdów w latach 2025-2035.
Czym dokładnie są te pojazdy?
- LOTR KLESZCZ jest rozwijany na podstawie umowy zawartej pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) a konsorcjum polskich podmiotów, w skład którego weszły firmy i instytucje tj. AMZ-KUTNO S.A. (lider), Wojskowy Instytut Łączności, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii. Pojazd w wersji rozpoznawczej został opracowany na bazie transportera opancerzonego BÓBR 3 i docelowo pozwoli na generacyjną wymianę w siłach zbrojnych poprzez wycofanie przestarzałych transporterów BRDM-2 produkcji radzieckiej oraz ich zmodernizowanych wersji – opisuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
MON dodaje, że LOTR KLESZCZ na platformie kołowej 4x4 wejdzie na wyposażenie pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony załogi, z przeznaczeniem do dynamicznego i ciągłego zdobywania oraz pozyskiwania, a także gromadzenia informacji o przeciwniku i środowisku pola walki oraz ich przetwarzania i przekazywania w formie zaszyfrowanych danych rozpoznawczych, niezbędnych do przygotowania oraz prowadzenia działań w każdych warunkach atmosferycznych i każdej porze dnia oraz nocy do 5 dób działań.
Załogę pojazdu stanowi jedna drużyna rozpoznawcza składająca się z pięciu żołnierzy. LOTR KLESZCZ umożliwia transport załogi wraz z wyposażeniem osobistym oraz rozpoznawczym, a także wsparcie ogniowe przy wykorzystaniu broni pokładowej, zwalczanie lekko opancerzonych pojazdów, nisko lecących celów powietrznych oraz siły żywej.
Jak przypomina MON przedsiębiorstwo AMZ-KUTNO S.A. działające od 1999 roku, specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji zabudów specjalnych samochodów użytkowych. W ramach dotychczasowej współpracy z MON podpisano m.in. w 2016 r. umowę na dostawę 77 sztuk pojazdów ŻUBR POPRAD, które zostały dostarczone w 2021 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.