Eksperci ostzegają
Końcówka czerwca i początek lipca przyniósł przyjemną, letnią aurę. Niestety wygląda na to, że sytuacja zmierza ku dynamicznym zmianom, które mogą spowodować, że z dużą niechęcią będziemy opuszczali nasze cztery ściany.
Eksperci zajmujący się prognozowaniem pogody – w tym z IMGW i z Sieci Obserwatorów Burz – informują, że w najbliższym czasie w wielu częściach kraju należy spodziewać się wręcz saharyjskiego klimatu.
Dotyczy to także centralnej części Polski i województwa łódzkiego.
- Wystąpienie silnego upału jest już niemal pewne, a jego apogeum wystąpi w środę i czwartek. Nie wiemy jeszcze gdzie dokładnie będzie najgoręcej. Modele pogodowe utrzymują, że wartość temperatury osiągnie 36/37 stopni Celsjusza. Lokalnie może być jeszcze ciepłej – prognozuje Sieć Obserwatorów Burz.
Tak silny upał oznacza także, że niemal na pewno występować będą noce tropikalne (czyli z temperaturą nie spadającą poniżej 20 stopni Celsjusza).
Jak informuje IMGW, od godz. 13:00 dnia 02.07.2025 do godz. 20:00 dnia 03.07.2025 obowiązuje ostrzeżenie meteo dla województwa łódzkiego.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 90 proc, a także dodano, że alert może być aktualizowany.
- Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w środę (02.07) od 30°C do 33°C, w czwartek (03.07) od 33°C do 36°C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 18°C - prognozuje IMGW.
czytaj także: Wałęsające się psy zaatakowały alpaki. "To skutek braku odpowiedzialności właściciela"
Jak przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.
O czym musimy pamiętać?
- Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu – ostrzega RCB.
Objawami, które powinny nas niepokoić, są zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, czy szum w uszach.
Nie bagatelizujmy również wystąpienia drgawek, wzrostu temperatury ciała i większej częstotliwości bicia serca i oddechu.
- Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu – podkreśla RCB.
W taką pogodę warto także zadbać o zasłanianie i zamykanie okien w domach.
W upały musimy pamiętać o uzupełnianiu płynów, noszeniu lekkiej odzieży i nakryć głowy, a najlepiej w miarę możliwości unikać przebywania na dworze w czasie największego skwaru, oraz zadbać o ochronę skóry przed słońcem i możliwymi poparzeniami słonecznymi.
Komentarze (0)