Reklama

Reklama

Emeryt zmarł przed wypłatą "czternastki". Czy pieniądze trafią do jego rodziny?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Emeryt zmarł przed wypłatą "czternastki". Czy pieniądze trafią do jego rodziny?  - Zdjęcie główne

Czternasta emerytura w regionie łódzkim | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pod koniec pażdziernika Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę czternastych emerytur. Co jednak w sytuacji, gdy świadczeniobiorca zmarł przed wypłatą "czternastki"? Czy rodzina zmarłego otrzyma ją jako świadczenie niezrealizowane?

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Spoełcznych wyjaśnia, że wypłata niezrealizowanego świadczenia odnosi się jedynie do świadczenia podstawowego takiego jak emerytura lub renta, ale nie do tzw. trzynastki czy czternastki dla emeryta. Czternasta emerytura przysługuje tylko tym świadczeniobiorcom, którzy żyją w chwili jej odbioru.

- Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone.  Jeżeli np. członek rodziny zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił przysługującego mu za ten miesiąc  świadczenia, ponieważ otrzymał informację o zgonie tej osoby, to niezrealizowane świadczenie za listopad może być wypłacone uprawnionym członkom rodziny tej osoby - na ich wniosek - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS regionu łódzkiego. 

Wypłata świadczenia niezrealizowanego odnosi się wyłącznie do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta. - Inaczej jest w przypadku dodatkowych świadczeń, które wypłacane są w postaci trzynastej czy czternastej emerytury. Te  świadczenia nie należą się najbliższej rodzinie zmarłego. 

Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Trafi ona do uprawionych wraz z wypłatą świadczenia za listopad.  

Tzw. czternastka w 2021 r. to kwota najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto. Przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają te osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną  zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Np. jeśli kwota emerytury wynosi 3 tys. zł, wówczas tzw. czternastka zostanie pomniejszona o 100 zł, czyli o kwotę przekroczenia limitu. Świadczenie jest opodatkowane i oskładkowane na ogólnych zasadach, ale nie będą z niego dokonywane potrącenia i egzekucje.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy