Reklama

Reklama

Facebookowy znajomy okazał się oszustem! Kutnowska policja bije na alarm

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: policja.gov

Facebookowy znajomy okazał się oszustem! Kutnowska policja bije na alarm - Zdjęcie główne

Facebookowy znajomy okazał się oszustem! Kutnowska policja bije na alarm | foto policja.gov

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutnowscy policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). Oszuści podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i piszą pilną prośbę o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej. Jak nie paść ich ofiarą?

Reklama

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK?

Oszuści podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Wysyłają nam wiadomość, że przydarzyła im się trudna sytuacja np. zgubiony portfel, skradziona torebka, brak pieniędzy na powrót do domu, itp. Znajomy obiecuje, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia albo następnego.

Pożyczka jest „prosta”, a oszust zazwyczaj nie prosi o dużą sumę pieniędzy. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę nie działajmy pochopnie.

Co zrobić żeby nie dać się oszukać?

- Sposób jest bardzo prosty, jeśli znajomy prosi o pieniądze za pomocą popularnego komunikatora, najlepiej do niego zadzwonić bądź zapytać o coś, o czym wiecie tylko wy. Jeśli z Twojego konta wysłano wiadomości o takiej treści, to najlepiej zmienić hasła i powiadomić o kradzieży konta znajomych. Warto również pamiętać o regularnej zmianie haseł oraz o wylogowywaniu się z konta w miejscach publicznych - instruuje mł. asp. Justyna Cywka z kutnowskiej policji. 

Info: KPP w Kutnie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy