reklama
reklama

Gdzie na wyjazd poza miasto? Te miejsca są blisko i warto je odwiedzić [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gdzie na wyjazd poza miasto? Te miejsca są blisko i warto je odwiedzić [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
39
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Przed nami długi i - jeśli wierzyć prognozom - bardzo ciepły, długi weekend. Dla tych, którzy chcieliby spędzić czas poza miastem mamy małe zestawienie ciekawych miejsc. Staraliśmy się wybierać te, które leżą dość blisko Kutna.
reklama

Atrakcje blisko Kutna

To nasz subiektywny ranking miejsc idealnych na krótką, ale bardzo ciekawą wycieczkę. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, dlatego jeśli nie wiesz jeszcze, jak spędzić czas w długi weekend, koniecznie musisz zapoznać się z tą listą.

Zdjęcia niektórych z tych miejsc znajdziesz w galerii pod artykułem.

Rezerwat przyrody Jezioro Rakutowskie

- Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków - czytamy na portalu parki.kujawsko-pomorskie.pl.

Rezerwat przyrody "Niebieskie źródła" w Tomaszowie Mazowieckim

- W dolinie rzeki Pilicy, w południowo‑wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, znajduje się Rezerwat Niebieskie Źródła. Serce rezerwatu stanowią źródła krasowe zwane wywierzyskami, których wody wyróżniają się intensywnym, zielono‑błękitnym zabarwieniem - podaje portal punktdlaprzyrody.lasy.gov.pl.

Jezioro Lucieńskie

- Jest trzecim co do wielkości jeziorem Pojezierza Gostynińskiego, ale chyba najpopularniejszym. Wprawdzie ma tylko III klasę czystości wód, ale doskonale nadaje się do kąpieli i rekreacji wodnej - opisuje portal mazowsze.szlaki.pttk.pl.

Skansen w Maurzycach

W skansenie znajdziemy małą architekturę – kapliczki, studnie i przydrożne krzyże. Zobaczycie, jak kiedyś wyglądały wnętrza domostw. Są budynki rzemieślnicze i ochrony przeciwpożarowej (rekonstrukcja strażnicy ze Złakowa Borowego, bróg z ekspozycją sprzętu strażackiego).

Zalew Mrożyska

Nad zalewem Mrożyczka, w pobliżu centrum Głowna znajduje się piaszczysta plaża, na której – zwłaszcza latem – chętnie wypoczywają mieszkańcy miasta oraz przyjeżdżający do Głowna turyści. Piasek jest tu wyjątkowy, bo pochodzi ze znajdujących się nieopodal śródlądowych wydm, unikalnej w skali regionu atrakcji przyrodniczej

Znajdziemy tam wiele różnych atrakcji o czym szczegółowo pisaliśmy w osobnym artykule W TYM MIEJSCU.

Opuszczony ośrodek wypoczynkowy przy Jeziorze Lucieńskim

- Był kiedyś w Miałkówku (woj. mazowieckie) nad Jeziorem Lucieńskim ośrodek wypoczynkowy. To była perła architektury PRL. Dziś wygląda jak po przejściu tornada. Wrażenie piorunujące! - czytamy na proszewycieczki.

Ruiny zamku w Besiekierach

Zamek w powiecie łęczyckim najprawdopodobniej powstał na przełomie XV i XVI wieku. Historykom ciężko dokładnie wskazać inicjatora jego budowy.

- Większość dostępnych źródeł wskazuje na jednego z stolników brzeskich – Wojciecha Sokołowskiego lub Mikołaja Sokołowskiego. Gdzieniegdzie możemy przeczytać, że inicjatorem budowy był wojewoda łęczycki Mikołaj Sokołowski. Niestety istnienie takiego urzędnika jest w żaden sposób niepotwierdzone. Być może, ta niespójność ma związek z błędnymi zapisami odnośnie stanowiska obejmowanego przez Mikołaja Sokołowskiego - relacjonuje portal polskazachwyca.pl.

Jezioro Łąckie - Pałac Fuhrmana, rezerwat "Dąbrowa Łącka"

- Zachowano w nim liczne zbiorowiska roślinne o naturalnym charakterze: bory mieszane, grądy, łęgi, olsy i 170-letnie drzewostany dębowe. Turysta ma wszędzie dostęp, dotyczy to zwłaszcza osób poruszających się po dobrej jakości ścieżkach rowerowych: Łąck–Wisła, 35 km; Łąck–Miałkówek, 30 km; Łąck–Gąbin, 30 km i Łąck–Dobrzyków, 25 km - informuje lasy.gov.pl.

Europejski Park Rzeźby w Pabianicach

- Co roku na plenery, których owocem będą dzieła w metalu, betonie, kamieniu, stali, aluminium, ceramice, drewnie..., zjeżdżać się będą artyści z różnych krajów i kontynentów. Pierwszy plener – otwierający Park w 2011 roku – gościł rzeźbiarzy z Mołdawii, Szwecji, Meksyku, Włoch i Polski -opisuje golf.aia.pl

Grodzisko w Tumie

Częściowo zrekonstruowane grodzisko znajduje się tuż obok kolegiaty w Tumie i Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Kwiatówku, do której z grodziska prowadzi specjalnie utworzona kładka dla zwiedzających. Z grodziska świetnie widać pobliski Zamek w Łęczycy. To sprawia, że po zrekonstruowaniu grodziska ta okolica sporo zyskała pod względem turystycznym.

Jezioro Bratoszewo i Rezerwat "Dybanka", Gostynin

- Rezerwat Dybanka, poza wartościami naukowymi, posiada wysokie walory krajobrazowe. Obejmuje on północną część ozu.  Nazwa rezerwatu nawiązuje do najwyższego fragmentu ozu jakim jest wzniesienie  o takiej właśnie nazwie - pisze autoar bloga wedrowkibeaty.

Jeziorsko

Jeziorsko leży na pograniczu powiatów poddębickiego, sieradzkiego i województwa wielkopolskiego. Jest największym akwenem i zbiornikiem retencyjnym w regionie łódzkim.

Znajdziemy tam miejsca oferujące np. boiska, place zabaw, wypożyczalnie różnorodnego sprzętu wodnego, czy rowery.

Ośrodki zapewniają również nocleg i gastronomię. Jeziorsko cieszy się także sporą sympatią wśród żeglarzy. Ponadto nie będziemy narzekać na brak plaż. Znajdziemy tam też molo.

Niedawno pisaliśmy o tym miejscu nieco więcej w osobnym artykule, który znajdziesz TUTAJ.

Park Romantyczny w Arkadii między Nieborowem a Łowiczem

- Architektoniczne cuda w objęciach natury, zapierające dech w piersiach krajobrazy i dzieła sztuki, wszystko to zanurzone w pikantnie romantycznej historii - tak może wyglądać przepis na wymarzoną randkę. Znajdziecie go w Parku w Arkadii i zespole parkowo-pałacowy w Nieborowie. To istny raj na ziemi, a wiodąca do niego droga z Kutna jest dziecinnie prosta. Nie bez powodu miejsce to uchodzi za jedną z największych atrakcji województwa - pisaliśmy jakiś czas temu na KCI, relcajonując naszą wizytę w tym miejscu.

Jezioro Sumino koło Gostynina

- Sumino położone jest w otulinie (strefie ochronnej) Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro znajduje się w przedłużeniu rynny jez. Lucieńskiego. Zajmuje powierzchnię 35,6 ha oraz posiada dług. 1670 m, szer. 285 m i głęb. maks. 7,4 m. Głębokość średnia wynosi 3,4 m. Lasy okalają jezioro w 35%. Jakość wody kwalifikuje ten akwen do II klasy czystości. Jego dno jest regularne, brzegi zbudowane z piasków warstwowych z domieszką żwirów - opisuje mazowsze.szlaki.pttk.pl.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama