reklama

Gdzie podziali się mieszkańcy Kutna?

Opublikowano:
Autor:

Gdzie podziali się mieszkańcy Kutna? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTak skomentować można dzisiejsze obchody Święta Błękitnej Armii. Impreza, która w zamyśle organizatorów miała budować tożsamość miasta zyskała zainteresowanie ledwie kilkunastu, zapewne przypadkowych mieszkańców Kutna. A szkoda, bo to jedno z naszych nielicznych czysto lokalnych świąt.Niestety odbyło się wedle tradycyjnego już schematu imprez patriotycznych w Kutnie. Kościół – Msza – złożenie kwiatów – przemówienie okolicznościowe. Pełna powaga, brak jakichkolwiek elementów, które mogłyby przyciągnąć szerszą publiczność. Tak jest zawsze - niezależnie, czy jest to wymagająca rzeczywistej zadumy rocznica zbrodni katyńskiej, czy radosny dzień odzyskania niepodległości...Kiedy dochodzi do tego jeszcze deszczowa pogoda i ważne wydarzenie transmitowane w telewizji (msza święta papieża Benedykta) impreza zaczyna mieć charakter niemalże groteskowy. Chyba czas, aby poszukać nowej formuły (vide: rocznica Powstania Warszawskiego) nie tylko dla Święta Błękitnej Armii, ale też dla innych imprez patriotycznych w mieście, bo w tak zdegradowanej formie to czysta “sztuka dla sztuki”.Z dziennikarskiego obowiązku kilka zdjęć z dzisiejszego “święta” i notka biograficzna o "Błękitnej Armii"

Żołnierze, kombatanci i przedstawiciele władz miasta i powiatu przemaszerowali przez ulicę Królewską pod Ratusz.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezydent Kutna Zbigniew Burzyński; pod tablicą Hallera wartę pełnią żołnierze.

Kwiaty pod tablicą złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta, powiatu, muzeum, środowisk kombatanckich i szkół.

Krótka notka historyczna

Armia Polska we Francji, zwana również Błękitną Armią - (od koloru francuskich mundurów) lub Armią Hallera - to polska ochotnicza formacja wojskowa powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917 (powołana dekretem Prezydenta Francji 4 czerwca 1917) z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Polskiego Komitetu Narodowego.

Armia została zorganizowana na zasadzie zaciągu ochotniczego we Francji spośród Polaków służących w wojsku francuskim, polskich jeńców wojennych z armii państw centralnych, a także z polskiej emigracji z Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brazylii. Pierwszym dowódcą był Francuz gen. Louis Archinard, od 4 października 1918 armią dowodził gen. Józef Haller.

W okresie kwiecień-czerwiec 1919 Armia Hallera, licząca wówczas ok. 70 000 żołnierzy, wraz z całym wyposażeniem została przetransportowana do Polski, gdzie skierowano ją do walki z Ukraińcami o Galicję Wchodnią. We wrześniu 1919 Armia Hallera została włączona organizacyjnie do Wojska Polskiego. Żołnierze z błękitnej armii stacjonowali m.in. w Kutnie, wielu z nich osiadło w naszym regionie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE