Był przbudowywany wiele razy
Jak podaje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w 1775 r. Zamojski sprzedał Kutno i dobra kutnowskie Stanisławowi Kostce Gadomskiemu herbu Rola. On w latach 1781–1785 pobudował murowany pałac, burząc stary, drewniany pałacyk. Później był przebudowywany przez kolejnych właścicieli.
Pierwotny układ zespołu pałacowego nawiązywał do wzorów palladiańskich i barokowo-klasycystycznych.
Gadomski założył również park dworski, znany dziś jako Park Wiosny Ludów.
W 1840 roku na wschodnim krańcu terenu wzniesiono murowaną klasycystyczną kaplicę w kształcie rotundy - niegdyś mauzoleum dawnych właścicieli Kutna - Mniewskich. Budowla na planie koła posiada 2 portyki zwieńczone tympanonami oraz kopułę o smukłej, przeszklonej latarni. Wnętrze zdobione jest dekoracją kasetonową.
Losy podczas II Wojny Światowej
W latach 30. XX w. pałac Gierałty przejęło państwo, a w czasie drugiej wojny światowej - Niemcy. Do pierwotnego budynku dobudowali widoczne do dziś boczne części gmachu. Powstało tu bowiem sanatorium dla oficerów ze wschodniego frontu.
Na osi podłużnej pałacu, po bokach, wznoszą się dwa wolno stojące pawilony piętrowe o dachach czterospadowych. Do naroży budynku głównego dobudowane były ćwierćkoliste galerie arkadowe, rozebrane przez Niemców w 1941 r. Wówczas to powstał, od północnej części zagłębiony, plac otoczony kamiennym murem, na którym odbywały się zloty Hitlerjugend. Za pałacem rozciągało się założenie ogrodowe w stylu angielskim o regularnym planie.
W czasie II wojny światowej w pałacu funkcjonował także hotel oraz restauracja.
W 1946 r. w pałacu powstała Szkoła Umuzykalniająca Ludowego Instytutu Muzycznego, a w 1950 r. przemianowano go na Państwową Szkołę Muzyczną. Od 1970 r. jest to Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego.
Kto odwiedził ten Pałac?
W 1812 r. mógł tu nocować Napoleon, gdy wracał spod Moskwy z wojny z Rosją.
W 1920 r. gościł tu Charles de Gaulle, który prowadził inspekcję w szeregach "błękitnej armii" gen. Józefa Hallera - polskiego wojska, które powstało we Francji.
W pałacu gościli również: car Aleksander I, Fryderyk August – król saski, Henryk Sienkiewicz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.