Gmina Kutno świętuje Imieniny Marszałka
W wydarzeniu brali udział przedstawiciele Gminy Kutno z wójt Justyną Jasińską na czele, sekretarz Gminy Kutno i historyk dr Jacek Saramonowicz, dr Tomasz Rzymkowski, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Robert Witczak, przedstawiciele i uczniowie szkół z gminy Kutno, oraz seniorzy.
Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska podkreślała, że obchody imienin Józefa Piłsudskiego są okazją do upamiętnienia jednego z architektów odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów.
- Mamy wielu ojców niepodległości, ale ten ojciec ma szczególne miejsce w gminie Kutno z faktu bycia honorowym obywatelem. Podczas obchodów Święta Niepodległości przypomnieliśmy o tym mieszkańcom ziemi kutnowskiej montując tablicę pamiątkową przy UG Kutno. Miało to miejsce w 95 rocznicę nadania tego honorowego obywatelstwa – mówiła Justyna Jasińska.
Prelekcję na temat obchodów imienin Józefa Piłsudskiego w okresie międzywojennym wygłosił Jacek Saramonowicz. Jak zauważał wówczas był to szczególny dzień w trakcie którego m.in. odbywały się przeróżne wydarzenia o charakterze sporowym, kulturalnym, wojskowym i religijnym.
Co ciekawe Józef Piłsudski miał ciekawą przygodę z gminą Kutno w roli głównej. W trakcie jednej z podróży w Starej Wsi jego samochód odmówił posłuszeństwa. Wówczas Marszałek uznał, że to dobry pretekst do krótkiego odpoczynku na jednej z ławek.
Potem mieszkańcy by upamiętnić wizytę Piłsudskiego postawli tam murowaną ławkę z napisem "Tu odpoczywał w 1927 r. marszałek Józef Piłsudski". To kolejny dowód na szacunek, jakim wsród Polaków cieszył się Piłsudski.
Ławka niestety nie przetrwała II Wojny Światowej. Całkowitym zbiegem okoliczności dzisiaj w Leszczynku pojawiła się kobieta której ojciec... naprawiał pojazd Marszałka. Jak mówiła jej tata często wracał wspomnieniami do tej historii.
Krótki wykład wygłosił również Tomasz Rzymkowski, który przybliżył zebranym sylwetkę innej osoby, która walnie przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności, czyli Romana Dmowskiego.
Najmłodsi mieszkańcy Gminy z nagrodami i wyróżnieniami
Pokrótce przypominano także o innych osobach będącymi symbolami odradzającej się Polski, takich jak Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, czy Wojciech Korfanty. Obok nich padało nazwisko osoby niezwykle ważnej dla historii ziemi kutnowskiej. Chodzi oczywiście o Antoniego Troczewskiego.
- Przez te kilka lat w trakcie których mam przyjemność być włodarzem Gminy Kutno moim celem jest pokazywanie historii gminy poprzez bohaterów, osoby zajmujące szczególne miejsce. Niepodległość jest dziełem wielu ważnych osób – podkreślała wójt.
Jak przypomina dobrą okazją do poznawania historii i propagowania jej wśród najmłodszych mieszkańców gminy są takie wydarzenia jak np. Odyseja Napoleońska, czy obchody organizowane z okazji rocznicy Powstania Styczniowego.
Młodzi mieszkańcy gminy Kutno angażują się również w przeróżne inicjatywy, czego przykład mieliśmy w trakcie dzisiejszego wydarzenia. Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu literackiego - "Napisz kartkę imieninową do Marszałka Józefa Piłsudskiego".
Wpłynęło 31 prac, którym przyjrzała się komisja w składzie:
- Przewodniczący – Piotr Czerbniak
- Członek – Katarzyna Krzewicka
- Członek – Magdalena Walczak
Jury zdecydowało o przyznaniu nagród następującym osobom:
- 1 miejsce – Hanna Skalska (SP Byszew)
- 2 miejsce – Faustyna Majtczak (SP Wroczyny)
- 3 miejsce – Antoni Liwiński (SP Strzegocin)
Oprócz tego wręczono wyróżnienia. Otrzymali je:
- Ksawery Przybysz (SP Strzegocin)
- Maja Dyśko (SP Strzegocin)
- Szymon Jóźwiak (SP Gołębiewek)
- Szymon Kacprzak (SP Byszew)
- Wojciech Janczura (SP Strzegocin)
Po rozdaniu nagród każdy mógł poczęstować się ciastkiem cynamonowym, czyli jednym z ulubionych przysmaków Józefa Piłsudskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.