Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska i Proboszcz parafii w Głogowcu ksiądz Piotr Kalisiak, zapraszają na uroczystość obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego już w najbliższą niedzielę, 22 stycznia.
Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą w intencji poległych powstańców styczniowych w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Głogowcu o godz.10:00. Poza tym zaplanowano występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Reymonta w Gołębiewku i koncert Orkiestry Gminy Kutno.
Kolejnym punktem programu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej ks. Józefa Siekierzyńskiego - proboszcza parafii w Głogowcu w latach 1904 - 1912.
Uroczystość zakończy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod zbiorową mogiłą powstańców styczniowych na cmentarzu przykościelnym w Głogowcu.
Przypomnijmy, z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego w gminie Kutno zaplanowano szereg różnorodnych wydarzeń. W ramach obchodów niemal przez cały rok będą odbywać się prelekcje, msze, konkursy, koncerty czy warsztaty. Celem akcji jest m.in. upamiętnienie powstańców i ich heroicznej, patriotycznej postawy.
- Jest nam bardzo miało, że możemy podzielić się z mieszkańcami i wszystkimi zainteresowanymi ważnym wątkiem historycznym. Przy okazji obchodów tej ważnej rocznicy chcemy przypomnieć tamte chwile, tamten czas i heroizm ważnych postaci, między innymi duchowieństwa, które zawsze wspierało i wspiera społeczność w trudnych momentach, tutaj mówimy o społeczności gminy Kutno – podkreślała podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody wójt Justyna Jasińska.
Kutno i ziemia kutnowska w czasie powstania styczniowego odgrywały ważną rolę. Do Kutna przyjechał Tymczasowy Rząd Narodowy, dwa lata wcześniej uruchomiono też linię kolejową, która miała istotne znaczenie. Sekretarz Gminy Kutno Jacek Saramonowicz podczas konferencji prasowej przypomniał potyczki do których dochodziło na ziemiach kutnowskich, wspomniał również o zbiorowej mogile powstańców znajdującej się w Głogowcu, a także o ataku powstańców na siedzibę władz powiatowych w celu przejęcia pieniędzy z kasy powiatowej.
Obchody mają przypominać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze nie tylko pod kątem historycznym, ale również przez pryzmat bieżących wydarzeń za naszą wschodnią granicą.
Pełny program obchodów w galerii zdjęć do artykułu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.