reklama
reklama

Koncerty, msze święte i warsztaty. Gmina Kutno przez cały rok będzie wspominać polskich bohaterów [ZDJĘCIA/PROGRAM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W tym roku w gminie Kutno przewidziano wiele różnych wydarzeń organizowanych w ramach 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Nie zabraknie koncertów, nabożeństw, prelekcji, czy warsztatów. Celem jest m.in. upamiętnienie Powstańców i ich heroicznej, patriotycznej postawy.
reklama

Z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego w gminie Kutno zaplanowano szereg różnorodnych wydarzeń. O szczegółach opowiadano w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem wójt Justyny Jasińskiej, sekretarza gminy Jacka Saramonowicza, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kutno Liliany Urbańczyk-Wójcik, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej Piotra Czerbniaka, oraz dyrektora Centrum Usług Wspólnych Roberta Witczaka.

- Jest nam bardzo miało, że możemy podzielić się z mieszkańcami i wszystkimi zainteresowanymi ważnym wątkiem historycznym. Przy okazji obchodów tej ważnej rocznicy chcemy przypomnieć tamte chwile, tamten czas i heroizm ważnych postaci, między innymi duchowieństwa, które zawsze wspierało i wspiera społeczność w trudnych momentach, tutaj mówimy o społeczności gminy Kutno – podkreślała wójt Justyna Jasińska.

Włodarz gminy wyliczała księży Józefa Siekierzyńskiego, Franciszka Jabłońskiego i Teofila Światłowskiego, którym w ramach obchodów zostanie poświęcone sporo miejsca – odbędą się prelekcje, czy msze święte w intencji duchownych.

Oficjalnie obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego rozpoczęły się 1 stycznia Koncertem Noworocznym Orkiestry Gminy Kutno w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Kutnie.

- Podjęliśmy współpracę z instytucjami podległymi gminie Kutno, kościołami, parafiami, jednostkami oświatowymi, harcerzami, biblioteką powiatową. To będą nasi partnerzy w realizacji programu – podkreślała wójt.

W ramach obchodów niemal przez cały rok będą odbywać się różne wydarzenia. Przewidziano wspomniane już prelekcje i msze, a także konkursy, koncerty, czy warsztaty. 

Szczegóły na plakacie znajdującym się w galerii zdjęć

Warto zaznaczyć, że Centrum Kultury Gminy Kutno otrzymało dofinansowanie ze środków programu „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Wójt mówiła, że dzięki tym środkom możliwa będzie realizacja wydarzeń ubogacających program obchodów.

Jacek Saramonowicz wyjaśniał, że Kutno i ziemia kutnowska w czasie Powstania Styczniowego odgrywały ważną rolę. Do Kutna przyjechał Tymczasowy Rząd Narodowy. 

- Kutno odgrywało ważną rolę jeśli chodzi o logistykę zarówno powstańczą, jak i rosyjską. Przypomnę, ze dwa lata wcześniej uruchomiono linię kolejową, która miała istotne znaczenie – mówił Jacek Sarmonowicz.

Sekretarz przypomniał potyczki do których dochodziło na ziemiach kutnowskich, wspomniał również o zbiorowej mogile powstańców znajdującej się w Głogowcu, a także o ataku powstańców na siedzibę władz powiatowych w celu przejęcia pieniędzy z kasy powiatowej.

J. Saramonowicz mówił, że obchody mają przypominać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze nie tylko pod kątem historycznym, ale również przez pryzmat bieżących wydarzeń za naszą wschodnią granicą.

W trakcie konferencji podkreślano, że kolejnym ważnym elementem rocznicy Powstania Styczniowego ma być krzewienie postaw patriotycznych, upamiętnienie Powstańców, edukacja na temat Powstania, oraz zachęcanie młodzieży (ale nie tylko) do zgłębiania historii i obcowania z nią.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama