reklama

Gołębiew nie chce smrodu

Opublikowano:
Autor:

Gołębiew nie chce smrodu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie chcemy „smrodu”, nie chcemy uciekać z miejsc , gdzie mamy cały dorobek naszego życia – mówią mieszkańcy Gołębiewa/koło Kutna oburzeni faktem, że w tej miejscowości ma powstać kolejny kurnik. Cześć mieszkańców Gołębiewa ma swoje domostwa w sąsiedztwie właściciela kilku kurników, a kilka dni temu zostali poinformowani, że niebawem może powstać kolejny, przeznaczony do hodowli brojlerów. Kurnik ma mieć 250 metrów długości i 16 szerokości, a pomieści jednorazowo około 68 tysięcy sztuk drobiu. Obok mają powstać dwie płyty gnojowe – do składu obornika. Mieszkańcy nie chcą dopuścić do tej inwestycji, czasu na złożenie apelacji jest mało, w szybkim czasie zawiązał się więc Komitet , a w sobotnie popołudnie doszło do zebrania mieszkańców Gołębiewa, na którym stawiło się kilkadziesiąt osób.

Ponad 250 podpisów – tyle udało się zebrać założycielom Komitetu, którzy chcą zapobiec powstaniu kurnika – Nie wyobrażam sobie, żeby ta inwestycja tu powstała – mówi radny gminy Kutno – Kazimierczak - W grę przede wszystkim powinien wchodzić czynnik ludzki, a nie interesy indywidualnej osoby. Ktoś na tym z pewnością zarobi, ale ile stracą działki umiejscowione w pobliżu tego przedsięwzięcia?, przecież na takiej inwestycji stracą ludzie , którzy przez lata budowali swoje domostwa, w jednym momencie mogą stracić w ten sposób dorobek całego życia - dodaje.

Teoretycznie przeciwko powstaniu takiej inwestycji nie ma większych przeciwwskazań. Kiedyś powstanie podobnych przedsięwzięć regulowały przepisy , które jednak zostały zniesione. Zdaniem członków Komitetu w całym planie projektu jest masa błędów formalnych - Według protokółu w sąsiedztwie trzech działek, na których ma powstać kurnik – jest tylko jedno domostwo na wschód od kurnika w odległości około 100 metrów., jak się jednak okazuje już około 60 metrów obok mieszkają ludzie – mówi Krzysztof Stańdo główny przedstawiciel Komitetu. Mowa tu o rodzinie Ileckich , młode małżeństwo spodziewa się niebawem dziecka i myślało również o zbudowaniu tu w przyszłości domu – Już jest ciężko, bo np.: w lato od tego fetoru trudno wytrzymać, ale jak powstanie kolejny kurnik, to chyba będzie się trzeba stąd wyprowadzić– mówią – Bo jak tu mieszkać i wychowywać dziecko, między dwoma gnojówkami – wzdycha Damian Ilecki.

Paradoksem jest fakt, że według planów zagospodarowania gminy – działki znajdujące się w sąsiedztwie mają zostać przeznaczone pod budowę domów, a cześć działek już została wykupiona – Tylko kto będzie chciał mieszkać w smrodzie – mówią mieszkańcy Gołębiewa. Zdaniem przedstawicieli Komitetu podobnych błędów jest więcej, a główne z nich to źle wymierzone odległości od pobliskich zabudowań – Ktoś zapomniał uwzględnić, że nieopodal znajduje się droga i kilka gospodarstw – mówi Krzysztof Stańdo.

Zdaniem członków Komitetu kolejne negatywne czynniki to fakt, że zniszczeniu może ulec droga, jedyna w tamtej okolicy, po której w miesiącu przechodziło by po około osiem transportów. Samochody z brojlerami dodatkowo kursowały by przez pobliskie osiedle. Komitet poruszył również temat zdrowotny, według nich i danych , które uzyskali - już teraz stężenie dwutlenku azotu w pobliżu istniejących kurników wynosi około 20 jednostek, co jest na pograniczu dopuszczalności, natomiast stężenie pyłów wynosi około 22 jednostek, przy dopuszczalnych 18 – Czy nikt nie wziął pod uwagę , że nastąpi nałożenie tych parametrów – pyta Krzysztof Stańdo.

Członkowie Komitetu zapowiedzieli niezwłoczne wysłanie listów protestacyjnych do Urzędu Gminy i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska i Rolnictwa, apelują również do mieszkańców Gołębiewa o składanie indywidualnych protestów w Urzędzie Gminy Kutno.

Wszelkie zażalenia i protesty można składać do 15 lutego w urzędzie Gminu Kutno – pokój nr 2.

Jaki będzie finał tej sprawy, jak ustosunkują się do tego władze gminy i co o tym problemie sądzi sam inwestor dowiemy się niebawem.

foto: Jeden z "gołębiewskich" kurników oraz spotkanie Komitetu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE